Кілька країн заявили, що їхніх представників не буде на "інавгурації" Путіна
Глави МЗС Чехії, Естонії, Латвії та Литви підтвердили, що представники їхніх країн не будуть відвідувати так звану інавгурацію президента країни-агресора РФ Володимира Путіна 7 травня.
Про відсутність представника Чехії на церемонії повідомив глава МЗС країни Ян Ліпавський в ефірі телеканала Nova. Із його слів, нинішні відносини Чехії з Росією "не годяться" для участі чеського представника в інавгурації.
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна у коментарі місцевим ЗМІ, зокрема ERR, також підтвердив відсутність естонського представника на заході.
"Естонія не може легітимізувати дипломатичні відносини з державою-агресором, і ми вирішили не бути на церемонії інавгурації Путіна", – заявив Цахкна.
Він висловив засудження режиму Путіна і зазначив, що вибори в Росії в березні "не були ні демократичними, ні відкритими, ні чесними", тому інавгурація – "це лише вистава, розіграна Путіним". Естонія вважає "немислимою" участь у церемоніях, які "увічнюють правління Путіна" у той час як він веде агресивну війну в Україні та здійснює гібридні напади на членів ЄС і НАТО, додав міністр.
Глава МЗС Латвії Байба Браже також написала в Х, що представників країни не буде на церемонії в РФ. "Представники посольства Латвії не приїдуть на інавгурацію глави держави-агресора, яка нападає на все, за що ми виступаємо", – заявила вона. Браже нагадала, що Путіна розшукує Міжнародний кримінальний суд за воєнні злочини.
"Литва не братиме участі у фальшивому театрі інавгурації Путіна 7 травня", – написав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс в Х.
Редактор Radio Free Europe / Radio Liberty у Європі Рікард Йозвяк повідомив у соцмережі Х, що про наміри ігнорувати інавгурацію повідомили також Великобританія й Канада. Офіційних заяв від цих країн поки що не було.
Контекст:
Вибори президента країна-агресор РФ проводила протягом трьох днів із 15-го до 17 березня 2024 року, але дострокове голосування у віддалених та важкодоступних регіонах почали ще 25 лютого. Їх проводили і на окупованих Росією територіях України.
Високий представник Європейського союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель 18 березня заявив у Брюсселі, що ЄС ніколи не визнає ні проведення "виборів" РФ на території України, ні їхніх результатів.
Німеччина також не вважає вибори в РФ демократичними. Про це заступниця прессекретаря уряду ФРН Крістіана Гоффман заявила 18 березня на брифінгу. Уряд ФРН засудив голосування, організоване росіянами на окупованих територіях України. Ні канцлер Олаф Шольц, ні президент Франк-Вальтер Штайнмаєр також не привітали Путіна із черговим строком повноважень.
У Білому домі заявили, що США взаємодіятимуть із Путіним, хоча вибори в РФ не були вільними та справедливими.
Російські ЗМІ писали, що виборчі комісії "домалювали" Путіну мільйони голосів.