"Друзі України врятували Зеленського від "зради". Рішення саміту миру, яке було невигідним для України, змінили – ЗМІ
У Швейцарії виправили проєкт підсумкового документа саміту миру, який міг мати небезпечні наслідки для України. Про це 13 червня написала "Європейська правда" у статті "Саміт миру помітив агресію: як друзі України врятували Зеленського від "зради" у Швейцарії".
5 червня "Європейська правда", яка мала змогу ознайомитися з текстом підготовленого рішення саміту, повідомила, що з документа прибрали основні ідеї, заради яких організовували конференцію. Поступки у проєкті підсумкового документа, за даними ЄП, протиснули Швейцарія і країни Глобального Півдня, а згода України на такий варіант здивувала західних партнерів Києва.
Наступного дня після публікації, 6 червня, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в колонці на "Європейській правді" підкреслив, що "Україна в жодному разі не відступає від формули миру й не погоджуватиметься на жодні рішення, які підриватимуть її чи створюватимуть загрозу неприйнятних поступок". Президент Володимир Зеленський зробив низку заяв про неприпустимість відходу від формули миру.
Уже 9 червня, за інформацією "Європейської правди", Швейцарія розіслала усім країнам новий проєкт спільного комюніке, в якому "несподівано відступила від багатьох позицій, які сама ж і просувала". Це двосторінковий документ, який формально, як і раніше, присвячений лише трьом пунктам з української формули миру: це ядерна безпека, продовольча безпека і звільнення військовополонених. Але, за оцінкою видання, документ, який підготували зараз, "є цілком прийнятним і навіть дуже добрим для України".
Попередній проєкт рішення саміту, запропонований швейцарцями, створював юридичне вікно для того, щоб за потреби внести відмову України від частини її території до умов "сталого миру з РФ". Тепер у проєкті чітко прописали, що основою сталого миру буде лише "таке рішення, що буде засноване на принципі поваги до територіальної цілісності й суверенітету усіх держав".
Ще однією важливою проблемою попереднього проєкту було те, що він розмивав значення формули миру й відкривав простір для міжнародного обговорення усіх альтернативних бачень миру, наприклад китайсько-бразильського, яке передбачає припинення посилення ЗСУ й зупинку бойових дій. У новому формулюванні вказано, що до уваги братимуть лише ті мирні пропозиції, які відповідають міжнародному праву (тобто безумовне повернення кордонів 1991 року, якщо лише їх не перегляне сама Україна) і Статуту ООН (зокрема, безумовне право України й надалі відбивати російську агресію і звільняти окуповані території).
Окрім того, у новому проєкті швейцарці погодилися взагалі не згадувати про Росію в положенні стосовно мирних переговорів, натомість ідеться про "всі сторони". Також видалили згадки про "другий мирний саміт", які натякали на зобов'язання запросити Росію до участі в ньому.
Наразі проєкт ще не є фінальним: є імовірність точкових змін 13–14 червня. Але джерела "Європейської правди" схиляються до того, що оновлену ідеологію рішення збережуть.
Утім, зазначає видання, ідеться про "спільне комюніке", з яким мають погодитися всі без винятку учасники саміту. А вища амбітність рішення означає, що частина країн відмовиться від участі.
Контекст:
У швейцарському Бюргенштоку 15–16 червня відбудеться саміт миру, під час нього обговорюватимуть три пункти формули миру – ядерну безпеку, продовольчу безпеку і звільнення військовополонених та українських дітей, яких викрала Росія. Як наголошували в Офісі президента України, Київ наполягав, щоб країни-агресора Росії на першому саміті не було.
2 червня президент України Володимир Зеленський повідомив, що участь у саміті миру підтвердило понад 100 держав і міжнародних організацій. За його словами, РФ шантажує деяких лідерів і намагається заблокувати участь певних країн.