Глава Мін'юсту України: Вважаю, що рейди ТЦК – це правильно
Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністерка юстиції Ольга Стефанішина в інтерв'ю журналістці Наталії Мосейчук, яке вийшло 19 жовтня, сказала, що підтримує рейди працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
За останні два тижні з'явилися повідомлення про масові перевірки співробітниками ТЦК військово-облікових документів у чоловіків у публічних місцях у різних містах України.
Мосейчук запитала Стефанішину, яке її ставлення до таких рейдів як людини, як міністра юстиції.
"Я б тут відповіла в першу чергу як людина. Я, чесно кажучи, вважаю, що це правильно. Я відчуваю багато несправедливості. Коли я знаходжуся в публічних місцях, я бачу абсолютно здорових чоловіків, які просто насолоджуються життям. Можливо, це в якійсь реальності правильно. Можливо, у мене якесь там спотворене відчуття, але для мене це не нормально. Особливо коли там мої рідні, близькі, друзі воюють", – відповіла віцепрем'єрка.
На її думку, також несправедливо, що насамперед під мобілізацію підпадають люди, які справно сплачують податки, офіційно працевлаштовані й зареєстровані.
"А ті люди, які не інтегровані в державну систему, – вони невидимі. Тобто вони невидимі в системі, їх не можна побачити", – додала Стефанішина.
Мосейчук запитала главу Мін'юсту, чи переконана вона, що ті чоловіки, яких скерували після рейдів у військкомат, "воюватимуть після концерту чи ресторану".
"Я не військова людина. Мені важко говорити... Але в нас є потреба виконувати закон, і є запит, на мою думку, на справедливість. Для мене це відчуття справедливості, тому що навіть у моєму близькому оточенні є різні люди. І в оточенні людей, із якими я спілкуюся, є несправедливість стосовно того, що одні люди справно платять податки, живуть по закону: вони йдуть у ТЦК, вони стають на облік, вони виконують свій обов'язок. А інші просто ховаються і роблять вигляд, що це їх не стосується", – наголосила Стефанішина.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє їхню дію продовжили до 9 листопада 2024 року.
У квітні в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, він набув чинності 18 травня. Згідно з однією з його норм, усі військовозобов'язані протягом двох місяців мали оновити для ТЦК та СП свої персональні дані через ЦНАП, електронний кабінет або прийшовши у військкомат.
17 травня Зеленський підписав закон про багаторазове підвищення штрафів за військові правопорушення, зокрема за ухилення від мобілізації.
ЗМІ повідомляли, що в Києві ввечері 11 жовтня приблизно пів сотні співробітників ТЦК масово перевіряли документи в чоловіків після концерту українського гурту "Океан Ельзи" в Палаці спорту. У Київському міському ТЦК розповіли, що затримання громадян, які порушили норми закону, проводили працівники Нацполіції. Конфліктних ситуацій за участю військовослужбовців ТЦК зафіксовано не було, додали у столичному військкоматі.
За даними столичного ТЦК, рейди його працівників були ефективними – явка зросла.