"Я вам гарантую, що його буде скасовано". Тимошенко заявила, що закон про олігархів ухвалили, щоб відвернути увагу від цін на газ

Юлія Тимошенко: Процедуру було грубо порушено, будь-який із депутатів може звернутися до Конституційного Суду
Фото: ba.org.ua
Влада примушує ухвалити закон про олігархів, щоб відвернути увагу суспільства від корупційних схем на залізниці та в енергетиці, й зокрема – від заяв топменеджера НАК "Нафтогаз" про собівартість українського газу на рівні 1 грн/м³ під час продажу газу населенню 7,99 грн, заявила лідерка партії "Батьківщина", нардепка Юлія Тимошенко. Про це вона сказала в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" 24 вересня.

"Це роблять лише для однієї мети: 64 млрд вкрадено в "Укрзалізниці", 225 млрд – у НАК "Нафтогаз". Ви ж не знаєте про цей скандал, а його закрили всіма цими гучними подіями. І всі телевізійні канали показують ці гучні події, порожні абсолютно", – підкреслила політикиня.

Вона додала, що закон про олігархів найближчим часом буде скасовано, тому що він грубо порушує Конституцію.

"Оскільки процедуру було грубо порушено, тепер будь-який із депутатів збере підписи й може звернутися до Конституційного Суду. Залізобетонна підстава скасувати за порушення процедури цей "антиолігархічний" закон як ухвалений у неконституційний спосіб. Я вам гарантую, що його буде скасовано", – заявила Тимошенко.

Контекст:

Рада 23 вересня ухвалила у другому читанні законопроєкт про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування проводили за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові правки в залі.

Відповідно до ухваленого закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознакбере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або має монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони – йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Крім того, чиновники муситимуть повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.

2 вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.

Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) взяла до розгляду звернення Верховної Ради Дмитра Разумкова з проханням оцінити законопроєкт про олігархів.

У комісії заявили, що підготують висновок щодо законопроєкту Зеленського про олігархів у середині грудня. Після ухвалення закону у другому читанні голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо попросив президента України Володимира Зеленського надати схвалений Радою текст закону.

Голосуючи за законопроєкт про деолігархізацію у другому читанні, народні депутати врахували три поправки, які суперечать одна однійзаявляв голова фракції "Голос" Ярослав Железняк. Вони стосуються того, який орган має визначати олігархів, говорив нардеп. Зокрема, одна з поправок авторства спікера парламенту Дмитра Разумкова пропонувала, що визначати олігархів має не РНБО, як це було в наданій профільним комітетом редакції, а спецкомісія при НАЗК.

Представник Зеленського в Конституційному Суді, голова робочої групи щодо законопроєкту про олігархів Федір Веніславський говорив 24 вересня, що спірних поправок у законі про олігархів не виявили, а нардепів "ввели в оману працівники апарату Ради". Він каже, що суперечливих правок "проголосовано не було". Але Разумков сказав, що в законі дійсно є колізія.