ЄС визнав європейські прагнення "Асоційованого тріо" України, Грузії та Молдови
Текст документа опубліковано на сайті Ради Європи.
"Відповідно до принципів диференціації та інклюзивності, ЄС визнає ініціативу трьох асоційованих партнерів – Грузії, Республіки Молдова та України – щодо розширення співпраці з ЄС та бере до уваги посилення координації між ними щодо питань, які становлять спільний інтерес, пов'язаних із реалізацією угод про асоціацію та поглиблених і всеохопних зон вільної торгівлі, а також щодо співпраці в межах "Східного партнерства", – зазначено в декларації.
Наголошено, що ЄС та всі зацікавлені партнери вивчать варіанти розширення галузевої співпраці, "включаючи, але не обмежуючись сферами подвійного зеленого та цифрового переходу, зв'язку, енергетичної безпеки, правосуддя та внутрішніх справ, стратегічних комунікацій та охорони здоров'я".
Водночас у ЄС констатували, що, "як і раніше, відкриті для вивчення можливості співпраці з третіми країнами в індивідуальному порядку на основі спільних цінностей, зокрема у взаємодоповнюваності з іншими регіональними форматами".
Держави "Асоційованого тріо" привітали спільну декларацію саміту "Східного партнерства", ідеться в заяві України, Молдови та Грузії, опублікованій на сайті президента України.
"Ми визнали необхідність посилення співпраці "Асоційованого тріо" з ЄС із метою посилення координації між нами щодо питань, які становлять спільний інтерес, пов'язаний із просуванням європейської інтеграції, включно з визнанням Європейським союзом європейської перспективи "Асоційованого тріо", – ідеться в документі.
Указано, що три держави "підтвердили свою рішучість, підкріплену сильною волею народів, діяти в напрямі членства в ЄС".
"У зв'язку з цим ми закликаємо Європейський союз підтримати суверенний вибір наших держав разом із усіма кроками, зробленими нами у напрямі європейської інтеграції, та визнати європейську перспективу Грузії, Республіки Молдова та України", – указано в заяві.
Контекст:
Міністри закордонних справ України, Грузії та Молдови Дмитро Кулеба, Давид Залкаліані та Ауреліу Чокой започаткували "Асоційоване тріо" – формат посиленої співпраці між країнами з питань європейської інтеграції. 17 травня сторони підписали меморандум, у якому наголосили на своїх амбіціях стати членами Євросоюзу.
Три країни прагнуть розширити можливості угод про асоціацію, сприяти секторальному зближенню з ЄС та поступовій інтеграції у внутрішній ринок Європейського союзу, ідеться в меморандумі.
Україна, Грузія та Молдова є учасниками "Східного партнерства" – проєкту Євросоюзу, який існує з 2009 року. Його мета – розвиток інтеграційних зв'язків із шістьма країнами колишнього СРСР: Азербайджаном, Вірменією, Білоруссю, Грузією, Молдовою та Україною. Водночас троє останніх закликали Брюссель створити додатковий формат взаємодії для асоційованих партнерів та заявляли про намір набути перспективи членства в ЄС.
Євросоюз підтримав формат "Асоційованого тріо" між Україною, Молдовою та Грузією.
"Східне партнерство" – проєкт Європейського союзу. Його основна мета – розвиток інтеграційних зв'язків Євросоюзу із шістьма країнами колишнього СРСР: Азербайджаном, Вірменією, Республікою Білорусь, Грузією, Молдовою та Україною.
У лютому цього року глави МЗС України, Грузії і Молдови у спільному відкритому листі до керівництва ЄС закликали до нового етапу співробітництва в межах програми "Східне партнерство" і поглибленню інтеграції. Країни заявили про необхідність розвитку співпраці з Євросоюзом у таких сферах, як транспорт, енергетика, цифровий ринок, "зелена" економіка, охорона здоров'я і безпека співпраці.
У червні Білорусь вирішила зупинити свою участь в ініціативі Європейського союзу "Східне партнерство" через введені проти неї санкції. МЗС Білорусі відкликало постійного представника Білорусі при ЄС у Мінськ для консультацій. Главі представництва ЄС у Республіці Білорусь також запропоновано виїхати у Брюссель для консультацій.
Голова Європейської ради Шарль Мішель назвав рішення про вихід зі "Східного партнерства" "ще одним кроком Білорусі назад", а МЗС Литви заявило, що не визнає міжнародних рішень, ухвалених незаконним лідером.
Країни Євросоюзу підготували план подальшої співпраці з країнами "Східного партнерства", до якого входить інвестиційний пакет на €2,3 млрд, повідомили у Європейській комісії 2 липня.