Прем'єр-міністри України, Грузії, Молдови і президент ЄС обговорили координацію зусиль щодо євроінтеграції
Глави урядів обговорили з президентом Євроради координацію зусиль у напрямі європейської інтеграції.
Країни "Асоційованого тріо" очікують, що саміт надасть необхідний політичний та стратегічний імпульс для "Східного партнерства", підтримає довгострокові цілі ініціативи, а також виправдає очікування як східних партнерів, так і країн – членів ЄС, заявив Шмигаль.
"Ми також сподіваємося на підтримку з боку ЄС наших ключових пріоритетів, включаючи європейські прагнення та європейський вибір, подальшу поступову економічну інтеграцію до внутрішнього ринку Європейського союзу, а також безпекові питання", – додав глава українського уряду.
Прем'єр-міністри країн "Асоційованого тріо" привітали наміри ЄС зробити 2022 рік роком європейської оборони. Шмигаль зазначив, що це відкриє конкретні можливості для України, Грузії та Молдови, а також говорив про безпеку в регіоні.
"Концентрація російських військ біля кордонів України, ситуація в Білорусі та штучно організована міграційна криза посилюють наші аргументи щодо необхідності приділяти більше уваги питанням безпеки, зокрема для протидії гібридним загрозам", – наголосив він.
Контекст:
Міністри закордонних справ України, Грузії та Молдови – Дмитро Кулеба, Давид Залкаліані та Ауреліу Чокой – заснували "Асоційоване тріо" – формат посиленої співпраці між країнами з питань європейської інтеграції. 17 травня сторони підписали меморандум, у якому наголосили на своїх амбіціях стати членами Євросоюзу.
Три країни прагнуть розширити можливості угод про асоціацію, сприяти секторальному зближенню з ЄС та поступовій інтеграції у внутрішній ринок Європейського союзу, ідеться у меморандумі.
Україна, Грузія та Молдова є учасниками "Східного партнерства" – проєкту Євросоюзу, який існує з 2009 року. Його мета – розвиток інтеграційних зв'язків із шістьма країнами колишнього СРСР: Азербайджаном, Вірменією, Білоруссю, Грузією, Молдовою та Україною. Троє останніх закликали Брюссель створити додатковий формат взаємодії для асоційованих партнерів і заявляли про намір отримати перспективу членства в ЄС.
У лютому цього року глави МЗС України, Грузії та Молдови у спільному відкритому листі до керівництва ЄС закликали до нового етапу співпраці у межах програми "Східне партнерство" та поглиблення інтеграції. Країни заявили про необхідність розвитку співробітництва з Євросоюзом у таких сферах, як транспорт, енергетика, цифровий ринок, "зелена" економіка, охорона здоров'я та безпека співпраці.
Євросоюз підтримав формат "Асоційованого тріо" між Україною, Молдовою та Грузією.
"Східне партнерство" – проєкт Європейського союзу. Його основна мета – розвиток інтеграційних зв'язків Євросоюзу із шістьма країнами колишнього СРСР: Азербайджаном, Вірменією, Республікою Білорусь, Грузією, Молдовою та Україною.
У червні Білорусь вирішила зупинити свою участь в ініціативі Європейського союзу "Східне партнерство" через введені проти неї санкції. МЗС Білорусі відкликало постійного представника Білорусі в ЄС до Мінська для консультацій. Голові представництва ЄС у Республіці Білорусь також запропонували виїхати до Брюсселя для консультацій.
Голова Європейської ради Шарль Мішель назвав рішення про вихід зі "Східного партнерства" "ще одним кроком Білорусі назад", а МЗС Литви заявило, що не визнає міжнародних рішень, ухвалених незаконним лідером.
Країни Євросоюзу підготували план подальшої співпраці з країнами "Східного партнерства", до якого входить інвестиційний пакет на €2,3 млрд, повідомили у Європейській комісії 2 липня.
Шостий саміт "Східного партнерства" має відбутися 15 грудня у Брюсселі, ідеться на сайті Ради ЄС.