Колишній розвідник Червінський про провал спецоперації щодо вагнерівців: Вважаю, що нас зрадив Зеленський
Зрив спецоперації із затримання вагнерівців стався через зраду президента України Володимира Зеленського. Таку думку в опублікованому 23 грудня інтерв'ю "Фактам" висловив полковник запасу Збройних сил України Роман Червінський.
"На кінцевому етапі розробки вагнерівців [тодішній начальник Головного управління розвідки Міноборони України Василь] Бурба з кількох варіантів обрав саме доставку їх літаком, що давало змогу затримати найбільшу кількість злочинців. Він сказав: "Так, ми робимо саме так". Коли вагнерівці були у Мінську, усі, хто брав участь в операції, вирішили, що все, ми вже перемогли, адже ніхто не чекав такої прямої зради. Сьогодні можу відверто сказати вам – ми маємо докази, що був дзвінок [глави Офісу президента Андрія Єрмака]. Готові їх озвучити тимчасовій слідчій комісії. Настане час, розповімо всім. Ми знаємо, хто запропонував зателефонувати і хто акцептував цю ідею", – наголосив ексрозвідник.
За його словами, Зеленський спеціально озвучує неправдиві версії події, щоб приховати свою зраду.
"Хочу чітко його лексиконом йому і відповісти. Саме він це зробив. І нехай він вийде і в обличчя нам скаже, що це не так. Протягом півтора року навколо цієї теми – зрадив він нас чи ні – й крутиться веремія. Я вважаю, що нас зрадив Зеленський. Зараз він намагається обгорнути свою зраду, як цукерку, в різні версії. Що Бурба "авантюрист і аферист", що вибухнув би скандал із Туреччиною", – наголосив Червінський.
Контекст:
17 листопада група Bellingcat опублікувала спільне з російським виданням The Insider розслідування про затримання 33 бійців російської приватної військової компанії "Вагнер" у Білорусі 29 липня 2020 року. Розслідувачі з'ясували, що насправді прибуття бойовиків до Білорусі було частиною проваленої спецоперації, яку проводили Головне управління розвідки Міноборони України та департамент контррозвідки Служби безпеки України. Метою операції було затримання вагнерівців, багато з яких брало участь у бойових діях на Донбасі на боці проросійських бойовиків. Для цього група співробітників українських спецслужб завербувала найманців ПВК "Вагнер" нібито для роботи у Венесуелі.
Через пандемію та обмеження на перельоти було ухвалено рішення вивезти найманців із Росії до Мінська, а звідти доправити до Стамбула літаком. Одним з елементів операції мало стати примусове приземлення в Україні. Фінал операції було заплановано на 25 липня, але в останній момент його перенесли на п'ять днів – і план провалився.
Бурба розповів Bellingcat, що Зеленський знав про спецоперацію із затримання найманців ПВК "Вагнер" та схвалив її проведення, а Єрмак попросив відкласти спецоперацію на кілька днів, щоб набула чинності угода про перемир'я на Донбасі. Бурба пізніше заявив, що Єрмак нібито говорив йому, що вказівка перенести операцію надійшла від президента. Бурба вважає, що її переносити було не можна, і це одна з причин провалу операції.
Ексглава ГУР також повідомив, що співробітників відомства, які працювали над операцією щодо вагнерівців, звільнили з лав Збройних сил України та забрали у них документи прикриття, а його самого відправили у відставку, коли він склав список осіб, які знали про спецоперацію.
26 листопада на пресмарафоні Зеленський заявив, що не передавав вказівки відкласти операцію із затримання бойовиків ПВК "Вагнер", оскільки всі його розпорядження, пов'язані з операцією, були письмовими. Він наголосив, що Єрмак узагалі не міг давати главі військової розвідки будь-які розпорядження, пов'язані з операцією.
Зеленський також сказав, що приземлення літака Turkish Airlines в Україні під час запланованої спецоперації могло призвести до того, що постраждали б інші пасажири літака. Він сказав, що не вважає цю операцію українською. Зеленський назвав Бурбу "авантюристом та аферистом" і заявив, що Бурба хотів втягнути Україну у "величезний скандал" із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.