Кулеба розповів, що втратить Україна з відставкою Джонсона

За спостереженнями глави МЗС України, між Джонсоном і Зеленським встановилися не просто добрі стосунки, а "хімія"
Фото: president.gov.ua
Великобританія й далі допомагатиме Україні після відставки прем'єр-міністра Бориса Джонсона, але зміни в українсько-британських відносинах і світовій підтримці України все-таки будуть, вважає міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Про це він сказав у інтерв'ю Forbes, опублікованому 18 липня.

"Точно буде менше політичної харизми і того, чого не забереш у Джонсона, – здатності робити сильні публічні політичні кроки, які є не просто важливими, а які мотивують і інших. Коли він сів і приїхав до Києва, усі подивилися: "Ого, нічого собі! Джонсон приїхав, а я не приїхав. Непорядок. Давай ми теж поїдемо", – навів приклад Кулеба.

Він також зазначив, що, коли Великобританія допомагала озброєнням, Джонсон говорив, що його країна робить це, незважаючи на те, що така зброя потрібна й самій Великобританії, але Україні потрібніша. Це також впливало на інші держави.

"І все, прем'єр-міністр, президент країни, який хотів закритися під аргументом: "Я не можу передати Україні, бо мені потрібніше", – у нього значно звужується маневр. Бо Джонсон установив інший стандарт поведінки. Ось цього ніхто не замінить", – пояснив глава МЗС.

Окрім того, зауважив міністр, Джонсон мав особливі стосунки із президентом Володимиром Зеленським.

"Реально між президентом Зеленським і прем'єр-міністром Джонсоном установилися не просто гарні, а дружні взаємини, що називається "хімія". Вони один одного із півслова розуміють, мислять дуже схоже. Цього теж, напевно, не буде. Тобто з наступним прем'єр-міністром Британії будуть гарні відносини, але такої "хімії", напевно, не буде", – сказав Кулеба.

Він наголосив, що в усьому іншому не очікує жодних змін у позиції Великобританії.

"Гадаю, що на рівні практичної підтримки, поставок, у принципі, усе залишатиметься незмінним", – сказав міністр.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Зеленський за кілька годин після оголошення Джонсона про відставку зателефонував йому і повідомив, що в Україні "із сумом сприйняли цю новину".

"Не лише я, а й усе українське суспільство, яке вам дуже симпатизує. Весь мій офіс та всі українці вдячні вам за допомогу. Ми не сумніваємося, що підтримка Великобританії збережеться, але ваше особисте лідерство та харизма робили її особливою", – наголосив Зеленський.

Він також назвав Джонсона "справжнім другом України" й висловив упевненість, що його відставка не вплине на політику Лондона щодо російсько-української війни.

Контекст:

Борис Джонсон обіймає посаду прем'єра Великобританії з липня 2019 року. Раніше він очолював міністерство закордонних справ королівства, протягом восьми років (із 2008-го до 2016 року) був мером Лондона.

Джонсон відомий як послідовний прихильник підтримки України у протистоянні російській агресії. Він виступає за надання країні масштабної військової, фінансової та гуманітарної допомоги.

На початку червня Джонсону намагалися оголосити вотум недовіри – через скандал із вечірками в резиденції прем'єра на Даунінг-стріт у розпал пандемії коронавірусу і в період жорсткого локдауну. Тоді главі уряду вдалося зберегти посаду, хоча за відставку Джонсона проголосувало 148 однопартійців.

Нова криза виникла 5 липня через скандал навколо депутата-консерватора Крістофера Пінчера (він пішов у відставку наприкінці червня після обвинувачень у п'яному бешкеті та домаганнях до чоловіків у приватному клубі). У таких речах Пінчера обвинувачують не вперше, і претензії однопартійців до Джонсона полягають у тому, що він, знаючи про це, однаково призначив його на високу посаду.

Протягом 5–6 липня пішли у відставку або було звільнено десятки членів уряду Великобританії, включно з кількома міністрами. Джонсон заявляв, що йти не збирається. На засіданні уряду він зазначив, що його завдання полягає в тому, щоб працювати навіть у "складний час". За даними ЗМІ, увечері 6 липня однопартійці переконували його в необхідності піти у відставку.

7 липня на брифінгу біля своєї резиденції на Даунінг-стріт Джонсон оголосив про відставку. Він сказав, що й далі працюватиме "доти, доки не з'явиться новий лідер".

Після цього у Великобританії стартували перегони за посаду нового лідера Консервативної партії і, відповідно, прем'єр-міністра. Ім'я наступника Джонсона мають оголосити 5 вересня.