"Лукашенку буде боляче". Кулеба заявив, що Україна відреагує на запрошення бойовиків "ЛНР" у Білорусь

Кулеба: Є речі, які ми не пробачаємо. Неповага до територіальної цілісності України – одна з таких
Фото: ЕРА

Україна відреагує на те, що Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, запросив у Білорусь бойовиків "ЛНР" для допиту затриманого опозиційного білоруського журналіста Романа Протасевича. Про це 4 червня в ефірі "Сніданку з "1+1" на телеканалі "1+1" заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"Буде боляче Олександру Лукашенку. У нас є достатньо інструментів, щоб зробити людям і країнам, які не поважають територіальну цілісність України, боляче. Особливо, коли йдеться про Білорусь, з якою в нас багато зв'язків. Зокрема й економічних. Не буду закидуватися погрозами, але хочу сказати, що є речі, які ми не пробачаємо. Неповага до територіальної цілісності України – одна з таких", – сказав Кулеба.

Водночас глава МЗС підкреслив, що Київ не хоче політичної або економічної війни з Мінськом, тому буде "діяти зважено".

Він зазначив, що наразі дипломатичних каналів між Україною й Білоруссю немає.

"У нас є посольство. Є їхнє посольство тут. Утім, це для вирішення гуманітарних питань. Політичного діалогу між Україною й Білоруссю наразі немає. Київ не визнав Лукашенка [президентом Білорусі]", – резюмував Кулеба.

Контекст:

23 травня літак авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештували, її і Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

"Генпрокуратура" терористичної організації "ЛНР" звернулася до Білорусі з проханням передати їй затриманого в Мінську Протасевича для проведення "слідчих дій" на території ОРДЛО. Бойовики під час свого "розслідування" встановили "причетність Протасевича до обстрілу мирного населення Донбасу і знищення цивільної інфраструктури".

Голова КДБ Білорусі Іван Тертель 26 травня назвав Протасевича "терористом" і "бойовиком-найманцем", які воювали у складі батальйону "Азов".

Засновник полку "Азов" Андрій Білецький розповів, що журналіст приєднався до українських добровольців як військовий кореспондент. Батьки Протасевича також говорять, що на Донбасі він був як журналіст і фотограф.

1 червня Лукашенко заявив, що погодився на те, щоб бойовики "ЛНР" допитали Протасевича.