Макрон заявляв союзникам, що втручання США і НАТО не знадобиться у разі атаки РФ на французькі війська в Україні – WSJ
Президент Франції Еммануель Макрон заявив союзникам по НАТО, що в разі атаки країни-агресора Росії на французьких військових в Україні не буде потреби у зверненні до Альянсу чи США. Про це 3 квітня написала The Wall Street Journal із посиланням на джерела.
Зазначено, що в лютому перед самітом у Парижі Макрон провів конфіденційні розмови із президентом США Джо Байденом та канцлером ФРН Олафом Шольцом, щоб переконати їх змінити стратегію Заходу у війні РФ проти України.
На думку французького лідера, західні країни мають зайняти позицію стратегічної невизначеності щодо Росії, яка залишила б на столі всі варіанти, зокрема воєнні.
За словами співрозмовників WSJ, Байден поставив під сумнів потребу зміни стратегії, побоюючись, що це може призвести до ескалації.
Проти цієї ідеї також виступив Шольц, заявивши, що вона ризикує розділити союзників і зробити країни НАТО стороною конфлікту, додав ЗМІ.
На думку Макрона, західні столиці мають припинити відкидати воєнні варіанти. Він сказав Байдену й Шольцу, що хоче оприлюднити новий підхід після саміту.
Водночас Шольц відповів, що якщо Макрон зробить це публічно, канцлер та інші лідери будуть змушені відкинути його позицію, пише WSJ. Німецький канцлер настійно рекомендував президентові Франції не робити цього кроку, який може створити відчуття роз'єднаності серед союзників, повідомили джерела видання.
На конференції в Парижі 26 лютого Макрон поділився своїми думками щодо необхідності стратегічної невизначеності, після чого попросив Шольца, який сидів поряд, відповісти.
За словами співрозмовників WSJ, Шольц був категорично проти цієї ідеї, а лідери Нідерландів, Польщі та Греції чемно відкинули її. Водночас Макрона підтримала прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас, указавши, що лідери мають припинити говорити про те, чого вони не робитимуть у конфлікті, і зосередитися на тому, що вони робитимуть.
Незважаючи на розбіжності на саміті, Макрон усе ж таки в розмові зі ЗМІ заявив, що хоча консенсусу стосовно скерування західних військ в Україну немає, але нічого не можна відкидати.
Як підкреслила WSJ, після цих слів Макрона Шольц був вражений. Наступного дня німецький канцлер опублікував пост, у якому написав, що "жодних наземних військ із європейських країн чи НАТО не буде" в Україні.
За словами американського чиновника, адміністрація Байдена занепокоєна тим, що РФ може атакувати будь-які французькі війська, які можуть скерувати в Україну. Це нібито може втягнути Францію і, можливо, інші західні країни у конфлікт, наголосив ЗМІ.
Макрон, однак, сказав союзникам, що не буде потреби залучати НАТО чи США, якщо Росія атакує французькі війська, повідомив співрозмовник WSJ.
Франція, наприклад, неодноразово зазнавала втрат у воєнних кампаніях в Африці, але не зверталася по допомогу до союзників, резюмувало видання.
Контекст:
26 лютого на конференції в Парижі за участю 20 європейських лідерів Макрон заявив, що не відкидає скерування західних військ в Україну, а 29 лютого він зазначив, що його слова були "продуманими та зваженими".
5 березня Макрон закликав союзників "не бути боягузами" у питанні підтримки України. Союзники в Європі "мають відповідати викликам історії та виявляти необхідну мужність", сказав він.
7 березня французькі ЗМІ написали, що Макрон може скерувати війська в Україну в разі можливого прориву росіян до Києва чи Одеси.
Радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван, коментуючи 18 березня ідею Макрона, заявив, що "він має на це повне право". За його словами, лідер Франції висловлює особисту думку щодо цього питання.