МЗС України не отримувало від РФ інформації про евакуацію російських дипломатів – речник
"Міністерство закордонних справ не отримувало від російської сторони інформації про евакуацію співробітників дипломатичних установ Російської Федерації з України. Посольства інших держав в Україні також не повідомляли про наміри евакуювати своїх співробітників", – сказав він.
Ніколенко зазначив, що МЗС України на цю мить не планує евакуювати українських дипломатів із РФ.
"На території Росії функціонують у штатному режимі посольство в Москві, генеральні консульства в Санкт-Петербурзі та Ростові-на-Дону, консульства в Єкатеринбурзі та Новосибірську. Незважаючи на складні умови, наші дипломати та консули продовжують успішно виконувати покладені на них завдання, насамперед захищати інтереси українських громадян у Росії", – розповів представник українського зовнішньополітичного відомства.
Контекст:
17 січня американське видання The New York Times із посиланням на високопоставленого співробітника СБУ повідомило, що 5 січня з України до Москви вирушило автобусом 18 людей – переважно діти та дружини російських дипломатів. У наступні кілька днів виїхало ще приблизно 30 людей із Києва та консульства у Львові. Окрім того, дипломатам у двох інших російських консульствах наказали підготуватися до виїзду з України, зазначив співрозмовник.
Скорочення в посольстві РФ в Україні на тлі нарощування російських військ поблизу українських кордонів може бути частково пропагандою, частково підготовкою до конфлікту, що насувається, або частково хитрощами, підкреслили посадовці в Києві та Вашингтоні.
У МЗС Росії 18 січня заявили, що посольство РФ у Києві працює у штатному режимі.
17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10-го, 12-го та 13 січня відбулися перемовини Росії із США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, що США мають низку сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.