На платформі Ради Європи оприлюднили застереження щодо загрози свободи слова в Україні через законопроєкт про медіа

На платформі Ради Європи оприлюднили застереження через законопроєкт, що входить до пакету євроінтеграційних ініціатив. У Раді прогнозували дискусію щодо нього
Фото: depositphotos.com
29 липня на платформі Ради Європи із захисту журналістів оприлюднили застереження щодо загрози свободі слова в Україні.

Попередження на платформу внесли Європейська федерація журналістів, Міжнародна федерація журналістів та американський комітет захисту журналістів (CPJ), повідомляє Telegram-канал Нацради журналістів України. Його автори критикують законопроєкт про медіа, який планують ухвалити в Україні до кінця року.

"Початковий варіант законопроєкту внесли у грудні 2019 року, але його розгляд кілька разів відкладали через критику. Остання редакція законопроєкту, з якою ознайомився CPJ, датована липнем 2020 року. Відповідно до повідомлень ЗМІ та тексту законопроєкту у разі його ухвалення, повноваження регулятора розширяться, що дасть можливість йому позбавляти онлайн-видання реєстрації, накладати на них штрафи та закривати за рішенням суду", – ідеться у повідомленні.

У попередженні зазначають, що голова НСЖУ Сергій Томіленко розповів, що законопроєкт розробили без відкритого діалогу, а влада має достатньо інструментів для протидії російській пропаганді.

Законопроєкт обмежує свободу слова і запроваджує надмірне регулювання ЗМІ, пояснив Томіленко.

НСЖУ закликає владу України "не проводити грандіозну реформу ЗМІ під час війни і не відволікати журналістів від їхньої роботи в той час, коли професійна журналістика важлива як ніколи", ідеться у попередженні.

Нацрада підтримує гармонізацію українського законодавства з європейським, зокрема імплементацію медійної директиви ЄС, але проти розширення сфери регулювання українського телерадіорегулятора на всі друковані та онлайн-медіа, додали в Telegram-каналі НСЖУ.

Платформа Ради ЄС із захисту журналістів повідомляє про серйозні загрози безпеці журналістів та свободі ЗМІ в Європі, щоб посилити відповідь Ради Європи на загрози і підзвітність держав – членів ЄС, зазначено на її сайті. Загалом на цій платформі опубліковано 191 попередження щодо захисту журналістів у 36 країнах.

Застереженню через український законопроєкт надано перший рівень – він охоплює найсерйозніші та найруйнівніші порушення свободи ЗМІ.

Контекст:

Законопроєкт "Про медіа" №2693 авторства нардепів від "Слуги народу" зареєстрували у Верховній Раді наприкінці грудня 2019 року. Документ має регулювати діяльність телебачення, радіо, преси, онлайн-медіа, стримінгових сервісів та платформ загального доступу до інформації. Автори законопроєкту, зокрема, запропонували наділити Нацраді з питань телебачення та радіомовлення функцією нагляду і контролю за всією сферою медіа.

У першому читанні Верховна Рада розглядала проєкт закону 19 травня 2020 року і відправила його на доопрацювання.

Законопроєкт зазнав різкої критики журналістів та медіаорганізацій. 2020 року зареєстрували й інші законопроєкти про медіа.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко обіцяв, що зауваження представників українських ЗМІ та Ради Європи врахують.

1 червня 2022 року під час відеозвернення до Верховної Ради, присвяченого євроінтеграції України, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Лаєн закликала ухвалити закон про ЗМІ, який увідповіднить законодавство України до чинних стандартів ЄС.

Законопроєкт про медіа входить до пакету євроінтеграційних законопроєктів, які Верховна Рада планує розглянути до кінця року, говорив спікер парламенту Руслан Стефанчук. Він очікує, що щодо нього буде велика дискусія. "Я думаю, що буде велика дискусія про закон про медіа, буде дискусія по закону про національні спільноти. Але ми повинні просто закладати в них директиви ЄС, тому що у нас є дороговказ на ці директиви", – заявляв Стефанчук 24 липня.

Законопроєкт потребує ґрунтовного доопрацювання, заявили в ЄФЖ 26 липня. CPJ 28 липня закликав Верховну Раду переглянути його.