Повернення в Кабмін на доопрацювання – найкраще, що могло відбутися з мобілізаційним законопроєктом, вважають у профільному комітеті Ради
Повернення в Кабмін на доопрацювання проєкту закону про мобілізацію в Україні – "найкращий варіант того, що може бути із цим законопроєктом". Таку думку 11 січня в коментарі "Суспільному" висловив заступник голови парламентського комітету з питань оборони, нардеп від "Слуги народу" Єгор Чернєв.
Рада 11 січня повернула на доопрацювання в Кабінет Міністрів України законопроєкт №10378 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби", поінформував голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
За словами Чернєва, доопрацювання в Кабміні документа може бути навіть швидшим, ніж це відбулося б у Раді. Після цього нардепи зможуть розглянути законопроєкт уже в першому читанні – "вичищений, збалансований" і з пропозиціями комітету, додав він.
Як вказав Чернєв, до документа є дуже багато зауважень – "від технічних до досить чутливих", зокрема до пропозиції Міноборони про можливість мобілізації людей з інвалідністю ІІІ групи або розсилання електронною поштою повісток.
"Не може бути жодних норм, які порушують конституційні права людини, зокрема і щодо обмеження, наприклад, операцій із нерухомістю для ухилянтів. Мають бути покарання, так, має бути примус, але все ж таки все має відбуватися в конституційний спосіб", – наголосив нардеп.
Чернєв зазначив, що "всі, й перш за все Міноборони, зацікавлені, щоб законопроєкт подали якнайшвидше".
"Мобілізація – це те, що нам необхідно, із цим погоджуються всі фракції, думаю, що суспільство також погодиться, у нас війна, і він має бути. Але він має бути точно збалансованим, зокрема що стосується мотиваційної частини: там може бути не тільки грошова, а і рекрутинг той самий, і цифровізація, щоб у нас не було на вулиці ТЦК, а було спілкування, умовно кажучи, чи взаємодія між військовозобов’язаним і ТЦК через цифру. Я сподіваюся, що вони це все доопрацюють і зможуть це надати найближчим часом", – сказав нардеп.
Чернєв припустив, що законопроєкт про мобілізацію в Україні можуть повернути в Раду за "день-два".
Контекст:
25 грудня Кабмін подав у Раду законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачає зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Крім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав.
Того самого дня в Раду подали ще один законопроєкт (№10379), який пропонує збільшити штрафи за порушення правил військового обліку й мобілізації. Загалом у парламент подали вже п'ять законопроєктів про мобілізацію – урядовий і чотири альтернативні.
Голова комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич 6 січня повідомив, що в законопроєкт про мобілізацію внесуть суттєві зміни.
8 січня комітет Верховної Ради з антикорупційної політики визнав урядовий законопроєкт про мобілізацію таким, що містить корупційні ризики. Голова комітету Анастасія Радіна в коментарі "Українській правді" зазначила, що на засіданні були представники Міністерства оборони й Генерального штабу ЗСУ, вони погодилися з висновком комітету й домовилися усунути недоліки.
10 січня мало відбутися засідання комітету Верховної Ради з нацбезпеки, оборони та розвідки щодо основного й альтернативних законопроєктів про мобілізацію. Однак його перенесли на 11 січня.