Законопроєкт про мобілізацію повернуть на доопрацювання в Кабмін – Арахамія
Верховна Рада 11 січня передала на доопрацювання Кабінету Міністрів України законопроєкт №10378 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби". Про це голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив у Telegram.
За словами Арахамії, 11 січня відбулася закрита нарада з військовим командуванням і засідання погоджувальної ради в закритому режимі. Там були головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, начальник Генерального штабу Сергій Шаптала, міністр оборони Рустем Умєров, керівництво Верховної Ради, голови фракцій і комітетів.
"Головне питання – законопроєкт №10378 щодо вдосконалення мобілізації, військового обліку та проходження військової служби", – написав Арахамія.
Він нагадав, що обговорення документа проводили в комітеті з питань нацбезпеки, оборони та розвідки в закритому режимі, з дотриманням вимог законодавства щодо роботи із секретною інформацією.
"Було багато дискусій. Ми розуміємо запит військового командування й готові йти назустріч. Але не всі норми можуть бути підтримані. Якісь положення прямо порушують права людини, якісь не є оптимально сформульовані. Про це відкрито сказали військовому командуванню", – повідомив нардеп.
Він додав, що всі політсили зрозуміли й підтримують необхідність мобілізації.
"За результатами наради законопроєкт повертається ініціатору. Одночасно передаємо пропозиції, напрацьовані на комітеті та в робочих групах", – резюмував голова фракції "Слуга народу".
Удень 10 січня Арахамія заявляв, що в четвер Рада розпочне розгляд законопроєкту про мобілізацію в сесійній залі.
Увечері 10 січня фракція "Слуга народу" збиралася на засідання. Як заявив нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко, фракція СН на цьому засіданні ухвалила рішення повернути урядовий законопроєкт щодо мобілізації на доопрацювання.
Арахамія заявив, що у "Слузі народу" "були здивовані" появі такої інформації в нардепів, які не мають стосунку до фракції. Він запевнив, що всі рішення щодо розгляду законопроєктів ухвалюватимуть уранці 11 січня на засіданні погоджувальної ради парламенту, куди запрошено військове командування й керівництво Міністерства оборони.
Контекст:
25 грудня Кабмін подав до Ради законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачає зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав.
Того самого дня до Ради подали ще один законопроєкт (№10379), який пропонує збільшити штрафи за порушення правил військового обліку й мобілізації. Загалом до парламенту подали вже п'ять законопроєктів про мобілізацію – урядовий і чотири альтернативні.
Голова комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич 6 січня повідомив, що до законопроєкту про мобілізацію внесуть суттєві зміни.
8 січня комітет Верховної Ради з антикорупційної політики визнав урядовий законопроєкт про мобілізацію таким, що містить корупційні ризики. Голова комітету Анастасія Радіна в коментарі "Українській правді" зазначила, що на засіданні були представники Міністерства оборони та Генерального штабу ЗСУ, вони погодилися з висновком комітету й домовилися усунути недоліки.
10 січня мало відбутися засідання комітету Верховної Ради з нацбезпеки, оборони та розвідки щодо основного та альтернативних законопроєктів про мобілізацію. Однак його перенесли на 11 січня.