НАТО був би сильнішим, якби Україна і Грузія стали членами Альянсу – Яценюк

Яценюк перерахував події, які, як він вважає, не трапилися б, якби Україна була в НАТО
Фото: Арсеній Яценюк / Facebook

Якби Україна була членом НАТО, Росія не окупувала б Крим і не розпочала б війну на Донбасі. Про це 11 червня на Київському безпековому форумі заявив колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Що б сталося, якби Україна була членом НАТО, починаючи із 2008 року? Якщо б Україна була членом НАТО, Росія ніколи б не захопила Крим, [...] ніколи б не здійснила акт військової агресії проти України на територіях Донецької та Луганської областей, [...] ніколи б не збила літак МН17 своєю російською ракетою над українською територією, [...] тисячі українців зі зброєю в руках не загинули б за нашу країну. Тому що Росія ніколи б не пішла на акт військової агресії проти України", – сказав Яценюк.

Він вважає, що членство Грузії в НАТО також не дало б змогу РФ порушити її територіальну цілісність.

"Якщо б Україна і Грузія стали членами НАТО, НАТО був би сильнішим", – заявив експрем'єр-міністр України.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі і Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року відбудеться саміт НАТО. Генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначав, що на саміті країни – члени Альянсу "ухвалюватимуть рішення щодо змістовної і перспективної стратегії НАТО-2030", щоб протистояти "агресивним діям Росії, загрозам тероризму, кібератак, нових і руйнівних технологій, впливу зміни клімату на безпеку і підйому Китаю".

В Офісі президента зазначали, що Україна не братиме участі в саміті НАТО, але питання надання Києву ПДЧ в НАТО на ньому обговорять.

Планують, що на саміті Альянсу його лідери зроблять заяву, у якій підтвердять політику "відкритих дверей" для України та Грузії. Але консенсусу щодо надання Україні ПДЧ поки що немає, зазначав 7 червня заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане.