"Нічого катастрофічного не сталося". Маркарова відповіла, чому Зеленський не виступив у Конгресі США
У тому, що президент України Володимир Зеленський не виступив на закритому брифінгу в Конгресі США 5 грудня, нічого страшного немає. Про це в ніч на 6 грудня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Рада", повідомила амбасадорка України у США Оксана Маркарова.
Її запитали, чому не відбувся брифінг Зеленського перед американськими законодавцями, який планували раніше.
"Нічого катастрофічного насправді не сталося, – відповіла Маркарова. – Президент виступав перед Конгресом, проводить ряд брифінгів, які ми організовуємо. [...] Сьогодні була запланована ціла низка внутрішніх брифінгів, закритих брифінгів, на яких виступали і секретар [глава Пентагону Ллойд] Остін, й інші представники адміністрації [США], їх було дуже багато. І, дійсно, була ідея в одному з декількох цих брифінгів, щоб було можливо долучитися. [...] Саме тому що на них обговорювалися не тільки питання України, але й, зокрема, питання внутрішні, тому ми сьогодні не брали таку участь".
Амбасадорка додала, що українська делегація 5 грудня провела "надзвичайно велику кількість очних брифінгів", які є "дуже важливими", і завтра продовжить роботу в Конгресі.
Журналіст Punchbowl News у Конгресі США Ендрю Десідеріо поінформував у Х, що представники Республіканської партії в Сенаті США достроково покинули закритий брифінг щодо України після того, як розгорілася суперечка щодо кордону між США і Мексикою.
Контекст:
20 жовтня президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) й Ізраїлю ($14,3 млрд), що зазнав 7 жовтня атаки бойовиків терористичної організації ХАМАС, а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Спікер Палати представників Майк Джонсон, зі свого боку, 30 жовтня презентував законопроєкт, що передбачає окреме виділення $14,3 млрд для Ізраїлю. Його 2 листопада підтримала Палата представників, проте 7 листопада демократи в Сенаті заблокували допомогу Ізраїлю окремо від України.
15 листопада Палата представників ухвалила тимчасовий законопроєкт, щоб уникнути шатдауну. Цього ж дня документ без фінансування України й Ізраїлю схвалив Сенат США, а 16 листопада – підписав Байден.
У Пентагоні 16 листопада закликали Конгрес США якнайшвидше ухвалити законопроєкт про додаткову фінансову допомогу Україні та Ізраїлю. Директорка з бюджету президента США Байдена Шаланда Янг попередила, що у США повністю закінчаться ресурси для надання допомоги Україні до кінця календарного року, повідомило 4 грудня Bloomberg. Вона попередила конгресменів, що бездіяльність "поставить на коліна" Україну на полі бою й уже досягнуті нею успіхи опиняться під загрозою.
5 грудня в Конгресі США планували виступ Зеленського, на якому він мав проінформувати про перебіг війни в Україні та необхідність нового пакету військової допомоги, але в останній момент його скасували.
Голова парламентської фракції "Голос" Олександра Устінова прогнозує, що Сенат США 6 грудня провалить голосування за пакет допомоги Україні та Ізраїлю, тому що він складався із чотирьох частин: Україна (принципово для демократів); Ізраїль (принципово для республіканців); виділення грошей на укріплення кордону (побудова так званої стіни з Мексикою, критично для республіканців); Тайвань (більше демократи, але двопартійна підтримка)". За її словами, демократи "вирішили викинути з пакету кордон, тому що вони категорично проти", а "республіканці натомість завалять голосування по всьому пакету".