Один із лідерів "Демсокири": Якщо РФ вторгнеться, спочатку горітимуть російські танки, потім – Кремль

Гудименко: Якщо нація озброєна, якщо вона готова до захисту, то ворог тричі, 10 разів подумає, перш ніж нападати 
Фото: Kyiv Security Forum / Twitter
Співзасновник партії "Демократична сокира" Юрій Гудименко вважає, що Україні потрібно змінити ставлення до зброї, яка є на руках у громадян. Таку думку він висловив 22 січня під час круглого столу "Єдність народу. Захист демократії. Оборона держави", організованого Київським безпековим форумом. Трансляцію вели на YouTube-каналі фонду Open Ukraine.

Гудименко у контексті розмови про ситуацію з безпекою в Україні та загрозу російського вторгнення зазначив, що функціонування Сил територіальної оборони та ухвалення закону про зброю пов'язані.

"Я вважаю, що всі ми, не тільки влада, а й опозиція, маємо змінити саму філософію підходу до зброї. Тому що якщо нація озброєна, якщо вона готова до захисту, то ворог тричі, 10 разів подумає, перш ніж нападати на таку країну. Прикладом є Швейцарія", – сказав він.

Гудименко як приклад назвав Швейцарію, де, за інформацією видання NZZ am Sonntag станом на початок 2019 року, зброєю володів кожен третій і всього на руках громадяни країни мали приблизно 3 млн одиниць легкої стрілецької зброї.

Співзасновник "Демсокири" хоче, щоб українці були "озброєні і готові до нападу".

"Щоб коли відбувається мобілізація, до опору ставали не сотні і не тисячі, а мільйони вже озброєних українців. [...] Ми маємо розуміти і наш ворог має розуміти, що ми будемо битися і ми переможемо. Спочатку будуть горіти російські танки, а потім буде горіти московський Кремль", – сказав він.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових. США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10-го12-го і 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не одержали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

Президент України Володимир Зеленський 19 січня висловив думку, що ризик російського вторгнення в Україну останнім часом не став більшим, але зріс ажіотаж навколо цього питання. Він закликав українців не панікувати, а наступного дня вийшло інтерв'ю, в якому президент припустив, що російські війська можуть спробувати окупувати Харків.

У вересні минулого року президент України Володимир Зеленський заявляв, що "легалізація обігу в державі зброї вбачається передчасною, а тому не може бути підтримана".

Голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін говорив у коментарі "Україна 24" у липні 2020 року, що в Україні кількість неврахованої вогнепальної зброї на руках у населення перевищує 4,5 млн одиниць. На його думку, офіційна статистика незаконного обігу зброї в Україні є "краплею в океані".

У Верховній Раді у листопаді 2020 року було зареєстровано два законопроєкти про обіг зброї: №4335 "Про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї" та №4335-1 "Про цивільну зброю та боєприпаси". Однак у березні 2021 року Верховна Рада відхилила обидва ці проєкти.

В червні – липні до Ради внесли ще два законопроєкти, які передбачають право на володіння цивільною вогнепальною зброєю, – №5708 та №5708-1. Обидва розглянув парламентський комітет, але поки що їх не вносили до зали.

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко пропонував винести питання щодо легалізації зброї на референдум.

Глава МВС Денис Монастирський говорив, що Україна є єдиною країною в Європі, де на законодавчому рівні не врегульовано питання щодо обігу цивільної вогнепальної зброї. Він заявляв, що у разі ухвалення відповідного законопроєкту українцям не дозволять носити зброю із собою.