Одного з кандидатів у президенти Польщі помітили на протесті фермерів. Він відповів
Глава Інституту національної пам'яті Польщі й кандидат на посаду президента країни від націонал-консервативної партії "Право і справедливість" (PiS) Кароль Навроцький узяв участь у протесті фермерів, який відбувся у Варшаві 3 січня. Про це в соцмережі X повідомив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
За словами Туска, під час церемонії з нагоди головування Польщі в Раді Європейського союзу Навроцький разом із групою активістів вийшов на акцію протесту під гаслом Polexit (гіпотетичний вихід Польщі із ЄС. – "ГОРДОН").
"Питання просте і смертельно серйозне: ви хочете президента, який побудує безпечну і сильну Європу, чи такого, який разом із [нелегітимним президентом країни-агресора РФ Володимиром] Путіним і його союзниками зруйнує її?" – написав Туск.
Навроцький у соцмережі X відповів Туску. За його словами, він нібито підтримує Польщу в об'єднаній Європі, але проти ідей, "шкідливих для країни". Такими він вважає міграційний пакт, угоду про вільну торгівлю між ЄС і країнами Меркосур (економічного союзу держав у Південній Америці) та "зелений" курс.
"Учора я був серед польських фермерів, яких підпорядковані вам служби торік заспокоїли перед Сеймом. Щодо Путіна – я його не знаю, але з фотографій припускаю, що він ваш друг. Тож скажіть йому, що я теж не боюся його розшуків", – написав Навроцький.
Польська газета Wiadomości припустила, що Навроцький мав на увазі спільну фотографію Туска й Путіна, зроблену 2010 року в російському Смоленську на місці катастрофи польського урядового літака Ту-154М, на борту якого перебували тодішній президент Польщі Лех Качинський із дружиною і 86 членами урядової делегації, – усі загинули.
Ще одну спільну світлину Туска й Путіна, яку часто згадують представники правих сил Польщі, зробили на пірсі в польському місті Сопот 2009 року. Тоді Путін був прем'єр-міністром Росії й відвідав Польщу з нагоди 70-річчя початку Другої світової війни, пише видання.
За словами Туска, та розмова тривала всього кілька хвилин, процитувала газета.
В анонсі мітингу, який організував Союз сільськогосподарських організацій Польщі, зазначали, що одним із питань, проти якого протестуватимуть аграрії, є імпорт зерна з України.
Раніше Навроцький, коментуючи питання ексгумації жертв Волинської трагедії, назвав Галичину "Малопольщею".
Контекст:
У листопаді 2023 року в Польщі почали блокувати рух вантажівок у чотирьох КПП з Україною. До польських перевізників приєдналися місцеві аграрії, висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
У січні 2024 року польські перевізники й фермери досягли угоди з урядом і припинили протест. Однак уже в лютому польська профспілка фермерів "Солідарність" знову почала блокувати рух. На сайті союзу анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня, планували блокувати всі прикордонні переходи між Польщею й Україною. Акції протесту фермерів тривали й після 10 березня.
27 березня у Варшаві відбулися переговори міністра сільського господарства Польщі Чеслава Сєкерського і на той час глави Мінагрополітики України Миколи Сольського.
28 березня відбулася зустріч Туска із прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем у Варшаві. За підсумками зустрічі Туск заявив, що Київ і Варшава зробили "крок уперед" щодо врегулювання експорту української сільгосппродукції у ЄС.
23 листопада мітингувальники знову розпочали акцію протесту біля пункту пропуску з Україною "Медика – Шегині", де не пропускали вантажівок, які прямували з України. Фури з Польщі в Україну могли проїхати по одній на годину. Наступного дня до них приїхав Сєкерський й активісти зупинили свій протест. Однак пригрозили акціями протесту вздовж усього східного кордону, якщо уряд не виконає їхніх вимог до 10 грудня.