Палата представників США не проголосує за законопроєкт із допомогою Україні раніше за середину березня – Маккол
Палата представників США, яку очолюють республіканці, ймовірно, не зможе проголосувати за пакет допомоги Україні раніше за середину березня. Про це 16 лютого заявив голова комітету із закордонних справ Палати представників Майкл Маккол (Республіканська партія), його цитує Reuters.
На думку Маккола, спікер Палати представників Майк Джонсон "хоче спочатку пройти через процес асигнувань – що приводить нас до 8 березня – а потім зайнятися додатковими витратами".
13 лютого законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону на загальну суму $95,3 млрд підтримали у Сенаті США. Його має затвердити Палата представників, яка пішла на канікули до 28 лютого, не розглянувши документа.
Маккол розповів, що не читав законопроєкту уважно, але в нього є побоювання, зокрема щодо змін у військовому фінансуванні, які у ньому пропонують.
За словами конгресмена, законопроєкт із допомогою України ухвалить Палата представників, якщо Джонсон проведе голосування, попри протидію з боку активної групи законодавців, які найбільш тісно пов'язані з колишнім президентом Дональдом Трампом, котрий цього року бере участь у виборчій кампанії.
Контекст:
20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США. Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
Упродовж кількох місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. 5 лютого Сенат США презентував документ, у ньому загальна сума виділених коштів становила $118 млрд, із них Україні було передбачено $60 млрд. Частина республіканців назвала двопартійну угоду мертвою і заявила, що шансів ухвалити цей законопроєкт немає. Саботувати угоду республіканців закликав експрезидент Трамп. Він сказав, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, і він не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді. Сенат не підтримав цього законопроєкту.
10 лютого Трамп закликав Сенат США не надавати допомогу Україні й іншим країнам безоплатно. Але 13 лютого законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону підтримали у верхній палаті Конгресу США.