Польські фермери можуть у грудні заблокувати весь кордон з Україною
У Польщі протестувальники можуть відновити акції протесту вздовж усього східного кордону, якщо уряд не виконає їхніх вимог. Про це заявив лідер організації-протестувальника "Ошукане село" Роман Кондров, якого 25 листопада процитувало TOK FM.
Польські фермери вимагають, зокрема, зниження сільгоспподатку, а також скасування угоди про вільну торгівлю між Євросоюзом і країнами Південної Америки, оскільки бояться безконтрольного притоку сільськогосподарської продукції в Польщу із країн Мерсокур (союз, до якого входять Аргентина, Бразилія, Парагвай, Уругвай і Болівія).
23 листопада мітингарі розпочали акцію протесту біля пункту пропуску з Україною "Медика – Шегині", де не пропускали вантажівок, які прямують з України, фури з Польщі в Україну могли проїхати по одній на годину. Наступного дня до них приїхав міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський і активісти зупинили свій протест до 10 грудня.
"Ми даємо міністру час, і якщо нічого не буде зроблено, ми обов'язково поїдемо ще раз на кордон. І це буде масовий протест, протести будуть по всьому східному кордону", – заявив Кондров.
Контекст:
У листопаді 2023 року в Польщі почали блокувати рух вантажівок у чотирьох КПП з України. До польських перевізників приєдналися місцеві аграрії, висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
У січні 2024 року польські перевізники й фермери досягли угоди з урядом і припинили протест.
Але вже в лютому польська профспілка фермерів "Солідарність" знову почала блокувати рух. На сайті "Солідарності" анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня, планували блокувати всі прикордонні переходи між Польщею й Україною. Акції протесту фермерів тривали й після 10 березня.
27 березня у Варшаві відбулися переговори Секерського і на той час глави Мінагрополітики України Миколи Сольського.
28 березня відбулася зустріч прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска із прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем у Варшаві. За підсумками зустрічі Туск заявив, що Київ і Варшава зробили "крок уперед" щодо врегулювання експорту української сільгосппродукції в Євросоюз.
29 квітня Державна прикордонна служба України повідомила, що польські фермери розблокували для проїзду вантажівок усі напрямки на кордоні з Польщею.