Президент Азербайджану назвав Вірменію "фашистською державою" й заговорив про знищення
Президент Азербайджану Ільхам Алієв назвав Вірменію "фашистською державою" й додав, що "фашизм має бути знищений". Про це він заявив в інтерв'ю місцевим телеканалам, яке опублікували на сайті глави держави 7 січня.
"Оскільки цією країною протягом майже 30 років керували носії фашистської ідеології, вони сформували цю країну за своєю подобою. Фашизм має бути знищений, і його знищить або керівництво Вірменії, або ми. Іншого виходу в нас немає", – заявив Алієв.
Алієв також звинуватив Вірменію в тому, що вона нібито "є джерелом загрози для регіону". За його словами, і сама "Вірменія має негайно зупинити озброєння", і "Франція та інші країни, які постачають їй зброю, мають анулювати ці контракти".
"Уже передану Вірменії зброю мають повернути. Це наша умова", – зазначив Алієв.
Вірменія поки ніяк не прокоментувала заяви азербайджанського президента.
Контекст:
1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я та припинення вогню, але періодично між сторонами виникали збройні сутички. Нагірний Карабах на міжнародному рівні визнано частиною Азербайджану.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабаху вибухнув наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію та авіацію. Під час конфлікту, як зазначило Radio Free Europe / Radio Liberty, загинуло приблизно 7 тис. осіб.
У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабаху. Згідно з домовленостями, уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабаху розмістили 1960 російських миротворців. Азербайджан здобув право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський та Лачинський.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян говорив, що це рішення було для нього дуже важким, але безальтернативним. Алієв стверджував, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.
Після цього між країнами були нові загострення.
28 вересня 2023 року "влада" невизнаного Нагірного Карабаху оголосила про припинення існування "республіки" з 1 січня 2024 року. Понад 100 тис. карабаський вірмен покинули регіон.
12 червня 2024 року російські військові, які під виглядом миротворців перебували на території Нагірного Карабаху, покинули Азербайджан.