"Приховувати декларації влади – це покривати корупцію". Зеленського закликали накласти вето на закон про е-декларування, петиція набрала 25 тис. підписів менше ніж за добу
Президента України Володимира Зеленського закликали ветувати ухвалений Верховною Радою закон про електронне декларування й повернути його в парламент із вимогою відкрити реєстр майнових декларацій чиновників. Відповідну петицію зареєстрували на сайті президента 6 вересня.
У тексті документа наголошують, що 5 вересня нардепи ухвалили у другому читанні законопроєкт №9534 про поновлення електронного декларування чиновників, проте "найголовнішу вимогу суспільства – відкрити дані про "воєнні" статки чиновників – він не виконав".
У петиції йдеться, що, залишивши інформацію про статки влади закритою ще на рік, нардепи "позбавили громадян і журналістів інструменту контролю за діями посадовців і головного запобіжника корупції під час війни".
"Таким кроком народні депутати пішли проти заяв Європейського союзу, послів G7 і депутатів Європарламенту, – ідеться в тексті документа. – Кількість журналістських розслідувань, де фігурують народні депутати й представники виконавчої влади, разюча. У цей час приховувати від українців декларації влади – це покривати тотальну корупцію у країні".
Ініціатор петиції – громадський активіст Олександр Ябчанка, який зараз захищає Україну на фронті, – закликав Зеленського повернути в Раду закон із вимогою "негайно забезпечити публічний доступ до реєстру декларацій без очікування річного терміну (накласти вето з пропозиціями)".
Президент України розглядає петиції, якщо вони набирають не менше ніж 25 тис. підписів упродовж не більше ніж трьох місяців від дня їх опублікування. Петиція про е-декларування набрала необхідну кількість голосів менше ніж за добу: станом на 20.37 її підтримало 28 368 осіб. Отже, Зеленський має її розглянути.
Контекст:
Доступ до публічної частини реєстру декларацій Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, для "максимального посилення захисту особистих даних декларантів".
У травні 2022 року НАЗК пояснило, що під час воєнного стану необов'язково подавати декларації будь-якого виду, а після завершення війни "у чиновників є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку".
Відновити електронне декларування закликали, зокрема, посли країн "Великої сімки" і посол ЄС. Посли G7 заявляли, що це дасть змогу запобігти корупції та посилить довіру громадян до влади.
За словами голови пропрезидентської парламентської фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, Рада 5 вересня проголосувала за "гібридний формат декларування" на "прохання декларантів із прифронтових громад". Він зазначив, що депутати "зробили норму, згідно з якою декларант може добровільно відкрити свою декларацію для всіх людей, а не лише для органів контролю".
Зеленський 6 вересня заявив, що ухвалить рішення щодо закону про електронне декларування після консультацій з віцепрем'єркою з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною.