Рада позбавила мандатів Медведчука і ще чотирьох депутатів
Спікер зазначив, що всіх їх позбавили мандатів абсолютно у законний спосіб: Аксьонов сам написав заяву, щодо решти надійшов указ президента про позбавлення їх громадянства.
"Те, що цих, так би мовити, "нардепів" позбавили мандатів відповідно до законодавства – вкрай важливо, бо такі рішення не оскаржити!" – написав Стефанчук.
Він пообіцяв, що на цих голосуваннях очищення парламенту не закінчиться.
Нардеп Ярослав Железняк ("Голос") повідомив, що за позбавлення мандата Медведчука проголосувало 320 депутатів, Козака – 317, Деркача – 314, Кузьміна – 319, Аксьонова – 294.
За його словами, засідання розпочалося зі скандалом через те, що не могли вирішити, куди поставити це голосування на порядку денному. У підсумку вирішили поставити його першим, розповів депутат.
Деркач обирався до парламенту як безпартійний самовисуванець і був позафракційним. Аксьонов обирався на довиборах у Донецькій області від партії "Порядок", у парламенті також був позафракційним. Медведчук, Кузьмін і Козак були у партії та фракції "Опозиційна платформа – За життя", діяльність якої припинено.
Контекст:
Медведчук в Україні фігурує у кількох кримінальних провадженнях. У 2021 році його повідомили про підозру в держзраді й пособництві тероризму. Навесні 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення РФ, Медведчука, який намагався покинути межі України, затримали й заарештували. У вересні його видали Росії під час обміну полоненими. Де він зараз, невідомо. У листопаді повідомляли, що Медведчука бачили в окупованому Криму.
Козака про підозру у держзраді повідомили також у 2021 році, але підозру особисто йому не вручали, політика вже на той момент не було в Україні. Він покинув територію країни, за інформацією ЗМІ, рівно за рік до початку повномасштабного вторгнення РФ – 24 лютого 2021 року.
Деркача, якого США вважають агентом Кремля і обвинувачують у фінансових махінаціях, українські правоохоронці повідомили про підозру у держзраді й незаконному збагаченні восени 2022 року. За даними СБУ, його завербувала російська розвідка у 2016 році. Деркача оголосили в розшук.
Кузьміна повідомили про підозру у держзраді у жовтні 2022 року. Місце перебування політика, який, за даними слідства, розміщував пропагандистські матеріали з метою формування у суспільстві антиукраїнських настроїв, також невідоме.
Аксьонов сам написав заяву про складання мандата. У 2017 році у ЗМІ з'явилася інформація, що у нього може бути російське громадянство. Згідно з інформацією, опублікованою в реєстрі Федеральної податкової служби РФ, він міг набути його 25 червня 2014 року, тобто вже після окупації Криму й частини Донбасу Росією. Сам Аксьонов у 2021 році заперечував наявність у нього російського паспорта.
19 березня 2022 року президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про припинення діяльності низки політичних партій, пов'язаних із Росією. 14 квітня РНБО припинила діяльність партії і фракції ОПЗЖ у Раді. 12 травня фракція ОПЗЖ офіційно припинила існування у Верховній Раді. Нардепи від ОПЗЖ створили свою депутатську групу "Платформа за життя та мир".
У листопаді 2022 року на сайті Офісу президента зареєстрували петицію з проханням позбавити мандата нардепів, обраних від ОПЗЖ. 1 грудня президент доручив Стефанчуку розглянути варіанти вирішення цього питання.