РФ заявила, що підставою для вторгнення було "право на самооборону", а Міжнародний суд ООН "не має юрисдикції" розглядати позов про геноцид
У Росії заявили, що основою для вторгнення було "право на самооборону, згідно зі ст. 51 Статуту ООН, а також звичайне міжнародне право".
Кориневич пояснив, що ст. 51 Статуту ООН визнає за країною – учасницею організації право на самооборону в разі збройної агресії.
"Ніякого збройного нападу з боку України на РФ не було і бути не може. Це все одно, що десь на вулиці кинутися з кулаками на перехожого незнайомця з криками: "Я знаю, що ти б на мене зараз напав і намагався б забрати мої гроші і побити мене, тому я нападаю першим". Це повна маячня", – наголосив він.
Кориневич додав, що, на думку РФ, поняття "геноцид" існує у звичайному міжнародному праві незалежно від Конвенції про геноцид 1948 року. "Без коментарів", – написав він.
Війна Росії проти України. Головне
Контекст:
Вторгнення Росії в Україну та пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН (International Court of Justice), висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". 7–8 березня у суді відбулися перші слухання за позовом України проти РФ у справі про обвинувачення у геноциді. Росія відмовилася від участі в них.
Прокурор Міжнародного кримінального суду (International Criminal Court) Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити це, оскільки не є державою – учасником Римського статуту МКС, але 3 березня повідомив про початок розслідування.
У зв'язку із вторгненням Росії в Україну до МКС звернулося 39 країн.
Окрім того, 28 лютого Україна звернулася до Європейського суду з прав людини, вимагаючи, зокрема, як попередні заходи "негайно зупинити військові напади проти цивільних об'єктів". 1 березня суд ухвалив рішення, яким наказав РФ припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів в Україні. Пізніше суд поширив ці заходи на всі запити щодо цього приватних осіб – зокрема, як пояснювала Верховна Рада, усі майбутні скарги проти РФ. Також суд висунув вимогу до РФ надати безпечний прохід та гуманітарну допомогу для мирних громадян.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба переконаний, що міжнародні інстанції змусять Росію відповісти за всі злочини, які вона скоїла на території України.