РНБО не може займатися призначенням олігархів – Разумков
"Я проголосував би за цей закон, там проголосована моя правка [про наділення НАЗК повноваженнями вести реєстр олігархів]. Я казав, що я вважаю, що цим не може займатися РНБО", – заявив Разумков.
Він також підкреслив, що не бачить проблеми у скеруванні законопроєкту на розгляд до Венеційської комісії, і вважає, що "зробив усе правильно", відреагувавши на звернення всіх опозиційних фракцій і уповноваженої із прав людини Людмили Денісової. За словами Разумкова, президент підтримує ініціативу опрацювання документа у Венеційській комісії.
"Тільки буде підписаний цей закон, він направиться до Венеційської комісії вже у другому читанні. Хоча це буде прецедентом, тому що до цього всі законопроєкти, які направлялися до Венеційської комісії, були в редакції першого читання. Просто про це не хочуть казати колеги", – сказав спікер.
Скерування Разумковим резонансного законопроєкту на розгляд комісії стало однією із причин конфлікту між ним і керівництвом партії та фракції "Слуга народу". "Виникає питання – чиї інтереси представляє спікер Верховної Ради?" – запитував голова політсили, перший заступник голови фракції Олександр Корнієнко. Він не відкинув, що керівництво парламенту може "використовувати регламент для того, щоб підігравати опозиції".
"У чому суспільна важливість перевіряти через Венеціанську комісію олігархів? 13 осіб у країні! Навіщо? Поясніть просто", – не розумів голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Він підкреслював, що законопроєкт між першим і другим читанням може змінитися "до невпізнання", і надсилати міжнародним партнерам треба "не чернетку, а конкретну версію – фінальну".
Сьогодні стало відомо, що Арахамія ініціював збирання підписів нардепів за відставку Разумкова.
Разумков говорив, що чутки про його відставку ширяться давно, і хоча сам він звільнятися не збирається, але за посаду очільника Ради "триматися не буде" .
Контекст:
Рада 23 вересня ухвалила у другому читанні законопроєкт про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування проводили за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові правки в залі.
Голосуючи за законопроєкт про деолігархізацію у другому читанні, народні депутати врахували три поправки, які суперечать одна одній, заявляв голова фракції "Голос" Ярослав Железняк. Перший заступник голови парламенту Руслан Стефанчук назвав два варіанти вирішення можливої правової колізії в законі Зеленського про олігархів.
Раніше партія "Слуга народу" анонсувала не менше як сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.
Відповідно до ухваленого закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (панівне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року постійно підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовцям потрібно буде повідомляти про контакти з олігархами, а самим бізнесменам – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.
2 вересня уповноважена Верховної Ради із прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.
Європейська комісія "За демократію через право" (Венеційська комісія) взяла до розгляду звернення Разумкова із проханням оцінити законопроєкт про олігархів.
У комісії заявляли, що підготують висновок щодо законопроєкту Зеленського про олігархів у середині грудня. У комісії "наполягали" не розглядати в Раді законопроєкту про олігархів у другому читанні, поки не буде готовий її висновок, оскільки це буде вкрай негативним сигналом західним партнерам.