Росія проігнорувала рішення суду ООН. Безкарність призвела до повномасштабної війни – МЗС України

МЗС України засудило ігнорування Росією рішення МС ООН
Фото: Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine / Facebook
19 квітня виповнюється п'ять років, як Росія не виконує рішення Міжнародного суду (МС) ООН про неприпустимість переслідувань кримських татар окупаційною владою. Про це йдеться у коментарі Міністерства закордонних справ України.

"П'ять років тому, 19 квітня 2017 року, Міжнародний суд ООН у справі "Україна проти Російської Федерації" своїм наказом зобов'язав Росію "утриматися від вжиття чи підтримання обмежень відносно можливості кримських татар зберегти власні представницькі інституції, включаючи Меджліс кримськотатарського народу", і "забезпечити доступність освіти українською мовою", – ідеться у ньому.

Українські дипломати зазначили, що наступного року російські окупанти заборонили Меджліс кримськотатарського народу, продовжили репресії проти корінного народу Криму, що стало "черговим свідченням грубого порушення Росією міжнародного гуманітарного права і прав людини, виявом расової дискримінації, елементом масштабної кампанії залякувань і переслідувань незгодних з окупацією півострова".

"Міністерство закордонних справ України засуджує свідоме ігнорування Російською Федерацією наказу МС ООН та продовження нею наступу на права етнічних українців та кримських татар у тимчасово окупованому Криму. [...] Безкарність Росії за її злочини призвела до свідомого нарощування агресії, аж до повномасштабної війни проти нашої держави та вчинення звірств в Україні з метою знищити український народ, культуру, самобутність і зрештою  Українську державу", – пояснили у МЗС.

У відомстві назвали те, що відбувалося у Бучі, Бородянці та інших населених пунктах Київської області під час окупації, "свідченням військових злочинів РФ та російської агонії жорстоко знищити всіх і все українське".

"Вдячні нашим партнерам за всю підтримку нашої держави у протистоянні збройній агресії Росії. Закликаємо світову спільноту продовжувати тиск на Росію з метою припинення нею війни щодо України, утисків українців і кримських татар у Криму, а також виконання наказу МС ООН", – заявили у МЗС України.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

19 квітня 2017 року Міжнародний суд ООН відмовив Україні у тимчасових заходах щодо забезпечення позову проти Росії згідно з Конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму. Водночас суд погодився ввести заходи за позовом України проти Росії щодо захисту національних меншин в окупованому Криму.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

Після окупації, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини у Криму значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо – кримських татар.

24 лютого 2022 року Росія масштабно вторглася в Україну з півночі, сходу і півдня – Криму.