Саакашвілі вперше після затримання з'явився на публіці. На його виступ у суді реагували оплесками. Відео

Саакашвілі з'явився на публіці вперше з 1 жовтня
Фото: ЕРА
29 листопада третій президент Грузії Михайло Саакашвілі вперше після затримання у Грузії та 50 днів голодування, яке він оголошував на знак протесту проти висунутих йому обвинувачень, особисто виступив у суді у справі про розгін мітингу 2007 року. Про це повідомляє видання "Новости-Грузия".

Експрезидент Грузії заявив, що не визнає грузинської прокуратури та юстиції, а своє затримання назвав полоном.

"Я вільно пересувався Грузією кілька днів, у мене була можливість поспілкуватися з людьми до того, як мене взяли в полон, я побачив, що люди дуже засмучені, похмурі, люди практично не посміхаються, люди дуже нещасні. Хочу сказати вам, мій дорогий грузинський народе, хочу запитати вас, чи ви не сумуєте за почуттям гордості за країну, за темпами розвитку та драйву, нововведеннями та відновленням, любові та тепла, торжеством перемоги? Тоді давайте всі разом закінчимо те, що відбувається зараз", сказав Саакашвілі, його цитує "Грузия Online".

Політик зазначив, що його затримання є ганьбою для всіх, хто бере участь у цьому.

"Це найбільше приниження. Увесь світ здивований, що я звертаюся до вас через скло, замість того, щоб дати мені можливість пересуватися разом із вами побудованою мною країною і разом розвивати її. Я перший правитель Грузії після царя Луарсаба, це було 400 років тому, який потрапив в ув'язнення", наголосив він.

Цар Картлі Луарсаб II жив на початку XVII століття. Був у полоні в перського шаха Аббаса I, за сім років ув'язнення помер у фортеці поблизу Шираза. Грузинська православна церква зарахувала його до лику святих.

Виступ Саакашвілі в суді транслював канал Mtavari. Коли експрезидент Грузії закінчив виступ, зал аплодував йому (цей момент можна побачити на 14.58 за ефірним часом).

Після цього в засіданні оголосили перерву, Саакашвілі із зали вивели та відвезли до госпіталю в місті Горі, зазначає Mtavari. Слухання відбувається у Тбіліському міському суді, уранці біля його будівлі провели акцію на підтримку політика. Після перерви засідання продовжили, пише "Грузия Online".

Контекст:

У 2004–2013 роках Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль. Невдовзі після того, як пішов із поста президента, він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Щодо Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до країни. Того самого дня Саакашвілі затримали та заарештували. Він оголосив голодування.

11 листопада Спеціальна пенітенціарна служба Грузії оприлюднила відеокадри переведення Саакашвілі до тюремної лікарні Тбілісі. На кадрах видно, що Саакашвілі опирається, його силою тягне кілька охоронців.

Саакашвілі заявляв, що готовий припинити голодування, якщо його переведуть до цивільної багатопрофільної лікарні.

16 листопада, за даними української омбудсменки Людмили Денісової, у Саакашвілі почалося криваве блювання. Під час зустрічі з адвокатами 18 листопада Саакашвілі знепритомнів. Його перевели до реанімації тюремної лікарні.

Група медичних експертів, сформована під егідою омбудсменки Грузії, заявила, що через тривале голодування в Саакашвілі розвинувся небезпечний неврологічний розлад і пацієнт може впасти в кому.

Саакашвілі погодився на переведення до госпіталю в Горі – "для надання інтенсивної терапії, завершення голодування та реабілітації". Експрезидента привезли до Горі в ніч на 20 листопада. Того самого дня він припинив голодування, яке тривало 50 днів. Політик почав вживати їжу.