Санкції не заважають РФ купувати західні гвинтівки й набої через треті країни – ЗМІ

Експорт у треті країни зріс у два з половиною рази
Фото: beretta.com

Армія країни-агресора Росії отримує великі партії західної зброї в обхід санкцій. Про це свідчить опубліковане 11 грудня розслідування The Insider, яке спільно провели Investigace.cz (Чехія), IrpiMedia (Італія) і Vlast.kz (Казахстан).

Компанії з ЄС, США й Туреччини, припинивши прямі постачання в РФ, у рази збільшили відвантаження до Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану й Узбекистану, ідеться в розслідуванні. Експорт у ці країни за три роки зріс у два з половиною рази: з 19 556 стволів 2020 року до 53 211 – 2023 року, ідеться в публікації.

Ще одним великим продавцем зброї сусідам РФ є Італія – постачання холдингу Beretta у Вірменію за чотири роки зросли майже в 30 разів, Киргизстан, який не купував до 2022 року італійської зброї, тільки 2024 року придбав 4,4 тис. стволів. Експорт зброї з Туреччини до Грузії зріс із 8,4 тис. одиниць 2019 року до 18,9 тис. 2023-го.

Серед інших постачальників снайперських гвинтівок і мисливських рушниць, які, ймовірно, через сусідні країни потрапляють до РФ, – магазин зброї ABF зі штату Колорадо у США, у 2022–2023 роках він доправив у Казахстан 53 гвинтівки Accuracy International, Cadex Defence, FN Herstal, Patri Ordnance Factory і Proof Research, свідчать митні звіти. У Казахстані інформація про продаж цих гвинтівок недоступна, зате щонайменше два бренди цієї зброї можна виявити в російської компанії, яка раніше співпрацювала з ABF, ідеться у статті.

Контекст:

ЄС, США та інші держави вперше ввели санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України 2014 року. 2022-го, після повномасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили.

Україна вперше ввела санкції проти компаній і громадян, причетних до російської агресії, 2015 року – за рік після того, як аналогічні заходи застосували США та ЄС. Відтоді українські й міжнародні санкції багаторазово розширювали і продовжували.

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року на РФ наклали понад 19,5 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – понад 22,2 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.

Однак РФ знаходить можливості обходити санкції, зазначав президент України Володимир Зеленський. Про факти обходу санкцій Україна повідомляє партнерів. Зеленський наголошував, що якнайбільше глобальних гравців мають бути "абсолютно принциповими в дотриманні режиму санкцій проти Росії за терор".