Смерть Навального в РФ має спонукати США надати фінансування для України – Байден

США мають надати фінансування, щоб Україна могла й далі захищатися, зазначив Байден
Фото: EPA

Повідомлення про смерть російського опозиційного політика Олексія Навального має спонукати США надати фінансування Україні, яка зазнала повномасштабної російської агресії. Про це 16 лютого на брифінгу заявив президент США Джо Байден (транслювали в його Х).

За словами Байдена, США мають "надати фінансування, щоб Україна могла й далі захищатися".

Він додав, що відсутність подальшого фінансування для Києва "ніколи не забудуть".

"Годинник цокає. Це має відбутися", – підкреслив Байден.

Його запитали, чи можуть США надати Україні вкрай необхідні їй боєприпаси без ухвалення Конгресом законопроєкту про додаткове фінансування.

Байден відповів заперечно.

"Але зараз саме час, щоб вони [конгресмени] зробили крок уперед, чи не так? Замість того, щоб іти у двотижневу відпустку, – сказав президент США. – Два тижні, і вони йдуть. Два тижні. Про що вони думають? Боже мій, це дивно, і це лише посилює все занепокоєння і майже – я не скажу "паніку", – але реальне занепокоєння стосовно того, що США є надійним союзником".

У Байдена уточнили, чи сприятиме смерть Навального збільшенню підтримки додаткового фінансування в Конгресі.

"Я сподіваюся, що це допоможе", – відповів глава Білого дому.

Контекст:

20 жовтня 2023 року Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США. Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. 5 лютого Сенат США презентував документ, у ньому загальна сума коштів, яку виділяють, становила $118 млрд, із них Україні було передбачено $60 млрд. Частина республіканців назвала двопартійну угоду мертвою й заявила, що шансів ухвалити цей законопроєкт немає. Саботувати угоду республіканців закликав і експрезидент Дональд Трамп. Він сказав, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і він не повинен бути прив'язаний до іноземної допомоги у жодному разі. Сенат не підтримав цього законопроєкту.

10 лютого Трамп закликав Сенат США не надавати допомоги Україні та іншим країнам безоплатно. Але 13 лютого законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону на загальну суму $95,3 млрд підтримали у верхній палаті Конгресу США. Його має затвердити Палата представників, яка пішла на канікули до 28 лютого, не розглянувши документа.