Стефанчук розповів, коли підпише закон про деолігархізацію
19 жовтня Верховна Рада розгляне постанови, які блокують підписання закону про деолігархізацію. Про це 18 жовтня на брифінгу в парламенті сказав спікер Ради Руслан Стефанчук, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Їх 12. Після того, як ми розглянемо їх, комітет буде готувати законопроєкт на підпис. Після того, як я побачу текст, який прийде, буде прийнято рішення, що робити далі", – зазначив спікер.
За словами Стефанчука, закон можуть підписати і передати на підпис президенту або, якщо в ньому виявлять суперечності, документ доопрацюють. Він послався на ст. 131 регламенту, яка дає можливість це зробити.
"Його переголосовувати не потрібно, голосується тільки одна неузгодженість, і після цього він направляється президенту на підпис. Тому залежно від того, який результат завтра буде після скасування 12 постанов, я буду бачити, яка доля цього законопроєкту", – уточнив голова Ради.
Стефанчук прокоментував слова ексспікера Ради Дмитра Разумкова про те, що лише він може підписати закон про олігархів.
"Щодо інформації про те, що підписувати може тільки голова Ради, при якому ухвалювався законопроєкт, мені здається, що вона не відповідає дійсності. Жодна стаття регламенту, жодна стаття Конституції України не передбачає саме такий порядок. І це абсолютно логічно, тому що голова ВР – це просто посада, яка повинна мати спадкоємність. У деяких країнах були випадки, коли з головою щось траплялося. За цією логікою, даний законопроєкт узагалі не міг бути підписаний", – сказав Стефанчук.
Разумков 17 жовтня заявив, що саме він має підписати закон про олігархів.
"Його повинен підписувати я. Голова Верховної Ради, згідно з рішенням Конституційного Суду, підписує законопроєкт, засвідчуючи, що це саме той текст законопроєкту, який був ухвалений у стінах Верховної Ради в той чи інший день, коли він голосувався. На момент розгляду законопроєкту №5599, так званого закону про олігархів, головою Верховної Ради був ваш покірний слуга", – сказав він.
Контекст:
Верховна Рада 23 вересня ухвалила у другому читанні законопроєкт президента України Володимира Зеленського про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування проводили за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові правки в залі.
Голосуючи за законопроєкт про деолігархізацію у другому читанні, народні депутати врахували три поправки, які суперечать одна одній, заявляв голова фракції "Голос" Ярослав Железняк. Вони стосуються того, який орган має визначати олігархів, говорив нардеп. Зокрема, одна з поправок авторства Разумкова пропонувала, що визначати олігархів має не Рада національної безпеки і оборони України, як це було в запропонованій профільним комітетом редакції, а спецкомісія Національного агентства з питань запобігання корупції.
Разумков також стверджує, що Рада ухвалила його поправку в законі.
Новий голова парламенту Стефанчук назвав два варіанти вирішення можливої правової колізії в законі про олігархів.
На думку Разумкова, президент України Володимир Зеленський має ветувати закон про олігархів і повернути документ у Раду зі своїми пропозиціями або підписати закон та після цього вносити в нього зміни. Він підкреслив, що Рада не зможе переголосувати законопроєкт про деолігархізацію.
2 вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.
Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) узяла до розгляду звернення Разумкова з проханням оцінити законопроєкт про олігархів.
У комісії заявляли, що підготують висновок щодо законопроєкту Зеленського про олігархів у середині грудня, і закликали не розглядати в Раді законопроєкт про олігархів у другому читанні, поки не буде готовий її висновок, оскільки це буде вкрай негативним сигналом для західних партнерів.
4 жовтня Разумков заявив про спроби фальсифікації тексту закону про олігархів.