Тиск податкової на легальний бізнес в Україні став сильнішим, ніж до повномасштабної війни – ЗМІ

26 липня президент України підписав закон, який повертає довоєнне оподаткування
Фото: tax.gov.ua

Ситуація з тиском податкової служби на легальний бізнес в Україні сьогодні стала гіршою, ніж була до повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року, пише агентство УНІАН у статті, опублікованій 4 вересня. 

"Дослідження, проведене консалтинговою структурою Saturday Team, свідчить, що в умовах формального мораторію ДПС за перші чотири місяці 2023 року провела 4487 податкових перевірок. Для порівняння, за аналогічний період 2021-го було 4365. Рекордною стала кількість скарг до Державної податкової служби – 41 506, також немало зверталися до бізнес-омбудсмена", – ідеться в матеріалі.

Омбудсмену  в першому кварталі цього року скаржилися вдвічі більше, ніж у четвертому кварталі 2022-го. Левова частка стосується дій податкової, це статистика лише до 1 серпня.

"Також варто напружитися гемблінгу. Судячи з одного з нещодавніх інтерв’ю [нардепа від "Слуги народу", голови податкового комітету ВР Данила] Гетманцева, у посадовця є ідея-фікс примусити операторів грального бізнесу доплатити податки за 2022 рік, коли законодавчі правила гри були іншими", – пише авторка статті Тетяна Стежар.

"Це для мене принципове питання, – сказав Гетманцев в інтерв’ю "Інтерфакс-Україна". – Ми маємо посилювати цей тиск і постійно моніторити їхню діяльність [грального бізнесу] на предмет відповідності законодавству".

Окрім грального бізнесу, під тиск податкової потрапили IT-компанії та великі ритейлери, також УНІАН нагадує про такі повідомлення від власників Rozetka й "Нової пошти".

Контекст:

У березні 2022-го Верховна Рада України ухвалила закон, який називали "податковою реформою воєнного часу". Його метою було підтримати бізнес в умовах війни – він, зокрема, скасував перевірки бізнесу і штрафи за невикористання реєстраторів розрахункових операцій, установив нульовий акциз та семивідсотковий ПДВ на пальне.

Також завдяки цьому закону компанії з обігом до 10 млрд грн дістали можливість перейти на спрощену систему оподаткування (їх зарахували до платників податків третьої групи) і замість 20% ПДВ сплачувати податок у розмірі 2% від доходу, як фізособи-підприємці. Для першої та другої груп платників єдиного податку ввели можливість не сплачувати єдиного податку, а також єдиного соціального внеску за мобілізованих співробітників.

У березні 2023 року голова фінансового комітету Ради, нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев заявив, що вже з 1 липня "воєнні" пільги скасують, і анонсував ухвалення урядового законопроєкту №8401. Окрім виконання зобов'язань, які Україна взяла на себе за меморандумом із МВФ, причиною повернення до довоєнного оподаткування Гетманцев називав контрнаступ сил оборони України. У першому читанні законопроєкт ухвалили 29 травня, у другому – 30 червня.

26 липня президент України Володимир Зеленський підписав закон, який повертає довоєнне оподаткування.