"Це наша ініціатива". Зеленський розповів про плани України на саміт миру
Україна не хоче, щоб їй нав'язували будь-які формати переговорів щодо припинення повномасштабної російської агресії, будь-які формули миру. Про це 25 лютого на пресконференції в межах форуму "Україна. Рік 2024", яку транслювали в YouTube Кабміну, заявив президент України Володимир Зеленський.
"Дуже важливо, що ініціатива може йти тільки від України, – наголосив глава держави. – Я дуже не хочу, щоб після виборів у різних країнах світу – а це рік різних виборів – з'явилася від недемократичної країни або від дуже демократичних країн своя ініціатива, власна ініціатива, яка не співпадала б з інтересами країни, яка сьогодні у війні".
За словами Зеленського, на першому саміті миру, який планують провести навесні у Швейцарії, "буде розроблено план, а потім технічно країни будуть розбиратися з кожною з криз, що принесла війна", яку в лютому 2022 року проти України розпочала країна-агресор РФ.
Президент порівняв цю процедуру із "зерновою ініціативою" України, яку було розроблено без участі Росії, після чого план передали Москві. Коли ж РФ вийшла з угоди, Україна організувала "зерновий коридор" без її участі, наголосив Зеленський.
"Так само й із самітом. Коли країни підготують відповідний документ, документ буде справедливим, це не значить, що Росія прийме цей документ. Ніхто не може гарантувати [...]. Ми не знаємо, хто там буде з їхнього боку, але в будь-якому випадку ми говоримо, що цей документ буде так само, як і у форматі "зернової ініціативи", представлений перемовниками в тому чи іншому форматі […] російській стороні, – розповів президент. – І ми будемо готові до другого саміту до відповідних дипломатичних кроків щодо справедливого миру й закінчення війни. Це наша ініціатива, і ми хочемо, щоб з нами було як можна більше країн світу. Ми повинні рухатися вперед".
Контекст:
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
Перша міжнародна конференція, присвячена війні в Україні, з ініціативи Києва відбулася 24 червня 2023 року в данському Копенгагені. У другій конференції в Джидді (Саудівська Аравія) на рівні політичних радників лідерів на початку серпня взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях у Копенгагені, наголошував глава Офісу президента України Андрій Єрмак. Росію на зустріч не запрошували. Уперше в ній узяв участь Китай.
В ОП зазначали, що під час третьої зустрічі на Мальті в жовтні увагу зосередили на п'яти головних пунктах формули миру: "Ядерна та радіаційна безпека", "Продовольча безпека", "Енергетична безпека", "Звільнення всіх полонених і депортованих осіб" і "Відновлення територіальної цілісності України та світового порядку".
14 січня 2024 року в Давосі відбулася четверта зустріч радників із нацбезпеки щодо імплементації української формули миру, у якій узяла участь 81 країна й організація, повідомляв Єрмак.
Глобальний саміт миру на рівні лідерів країн, на якому обговорять формулу миру, запропоновану Україною, прийме Швейцарія.