Цьогоріч не має залишитися перепон для переговорів щодо повноправного членства України в ЄС – Зеленський
"Цей рік має стати тим часом, коли не залишиться жодної перепони для початку переговорів щодо повноправного членства України в ЄС. Україна виконає свою частину роботи. Повинна виконати і виконає", – сказав президент.
Він зазначив, що Кабмін і Рада завершують роботу щодо реалізації семи рекомендацій Єврокомісії, які передали під час надання статусу кандидата у члени ЄС, і висловив сподівання, що навесні цього року Єврокомісія оцінить їх виконання.
Зеленський також повідомив, що сьогодні президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн передала звіт Єврокомісії про нормативно-правове зближення України і ЄС, український уряд розпочинає роботу над ним.
За словами Зеленського, Україна і Євросоюз не є більше "окремими суб'єктами європейського життя".
"Наші цінності спільні, наша доля спільна, наш ворог спільний, наш захист спільний, а отже, наше життя об'єднується... Ментально ми вже разом – Україна і Європейський союз. Повсякденність нашого життя вже об'єднується. Уже не уявити об'єднаної Європи без України. І наші інституції вже де-факто взаємодіють так, як це має бути між державою – членом ЄС і Євросоюзом. І тепер ми маємо все це підтвердити на політичному та юридичному рівнях",– заявив Зеленський.
Він наголосив, що є оновлений план пріоритетних заходів щодо посилення імплементації поглибленої та всебічної зони вільної торгівлі на наступні два роки. Він передбачає подальшу інтеграцію економіки України й ринку ЄС – "промисловий безвіз", приєднання України до роумінгу ЄС, подальшу транспортну й торговельну лібералізацію та інші практичні кроки.
"Майбутнє ЄС формується просто зараз, в Україні. Це боротьба за свободу, суверенітет і демократію", – написав також Зеленський в Instagram і опублікував відео із сьогоднішніх зустрічей із фон дер Ляєн та делегацією Євросоюзу в Києві.
Контекст:
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія та Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата, визнали європейську перспективу Грузії й заявили про готовність надати їй статус кандидата, щойно вирішать пріоритетні питання.
Україна зробила всі кроки, необхідні для виконання умов Єврокомісії, і розраховує, що оцінювання виконання цих рекомендацій розпочнуть у березні, заявила 27 грудня віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
2 січня 2023 року фон дер Ляєн у розмові із Зеленським вказала на "надзвичайно великий" прогрес України щодо виконання рекомендацій ЄС для її євроінтеграції, заявили в Офісі президента.