ЦРУ надійно охороняє Фірташа, інакше він давно б уже випив кремлівського чаю з полонієм – військовий експерт Жданов G

Жданов: Фірташ під вартою, тому американські фахівці вже можуть з ним працювати
Фото: UA:Крим / Facebook

Справа українського бізнесмена Дмитра Фірташа дуже важлива для Європи та США тому, що всім вигідно послабити позиції президента РФ Володимира Путіна, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.

Арешт і екстрадиція українського бізнесмена Дмитра Фірташа до США істотно змінять співвідношення політичних сил в Україні, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ (у 2003–2006 роках), полковник запасу Олег Жданов.

"Арешт і екстрадиція Фірташа до США істотно змінять співвідношення політичних сил в Україні. Чому? Перш за все Фірташ розповість, про що домовився з нинішнім главою держави Петром Порошенком у Відні під час президентських передвиборчих перегонів 2014 року. Плюс Фірташ був посередником між Україною та Росією у газових питаннях, він знає всі схеми, відкати, куди і кому конкретно ішли гроші. В тому, що Фірташ заговорить, я навіть не сумніваюся, хоча б тому, що його можуть поселити до знаменитої в'язниці в Гуантанамо, де язик розв'язується у всіх, проте ніхто звідти не повертається", – зазначив Жданов.

Він акцентував увагу на тому, що американські спецслужби гарантують безпеку Фірташа.

"Справа Фірташа буде розглядатися набагато швидше, ніж справа екс-прем'єр-міністра України Павла Лазаренка. Єдине побоювання – через Фірташа відбувається війна спецслужб. Судячи з того, що він досі живий, Служба зовнішньої розвідки РФ до нього не дійшла. Тобто ЦРУ надійно охороняє Фірташа, інакше він давно б уже випив кремлівського чаю з полонієм. Справа залишилася за малим: для екстрадиції Фірташа до США потрібен лише підпис міністра юстиції Австрії", – підкреслив співрозмовник.

За його словами, лідери провідних країн світу, зокрема й канцлер Німеччини Ангела Меркель, зацікавлені в ослабленні позицій президента РФ Володимира Путіна.

"Зараз всім у світі вигідно послабити позиції Путіна, зокрема США і Європі. Тому справа Фірташа дуже важлива. Локомотив Євросоюзу – канцлер ФРН Меркель – укотре довела, що є одним із найвпливовіших політиків світу, йде на четвертий термін не завдяки, а всупереч старанням Путіна. Європа намагається скинути з себе російське ярмо, а тому домовлятиметься зі США. Тому сумніваюся, що Австрія ставитиме палки у колеса США, затягуючи з екстрадицією Фірташа. Тим більше, що він перебуває під вартою, тому американські фахівці вже можуть з ним працювати", – резюмував Жданов.

21 лютого Вищий земельний суд Відня визнав припустимою екстрадицію Фірташа до США. За даними видання INSIDER, на запит Іспанії бізнесмена затримали на 48 годин, протягом яких австрійський суд повинен визначити йому запобіжний захід.

Віденський адвокат Фірташа, екс-міністр юстиції Австрії Дітер Бемдорфер назвав це рішення "несподіваним". Він підкреслив, що захист бізнесмена боротиметься за його скасування.

25 листопада 2016 року антикорупційна прокуратура Іспанії оголосила Фірташа у міжнародний розшук. За даними відомства, українського бізнесмена підозрюють у відмиванні великих сум грошей, мова йде про "десятки мільйонів євро незаконного походження".

Справу Фірташа розглядає прокуратура у рамках операції "Варіола", розпочатої у липні 2016 року з арешту в Барселоні сина колишнього мера Києва Леоніда Черновецького Степана та ще 11 осіб за підозрою у відмиванні грошей. Саме документи, знайдені під час обшуків у справі Степана Черновецького, вивели слідство на Фірташа, зазначив представник прокуратури. Самого Черновецького було звільнено з-під арешту влітку, проте наразі він залишається під слідством.

Фірташа затримали 12 березня 2014 року у Відні за запитом Федерального бюро розслідувань США, з тих пір він перебуває в Австрії, очікуючи на рішення про екстрадицію до Сполучених Штатів. В Америці Фірташа підозрюють у підкупі індійської влади для отримання ліцензії на розробку родовищ титану.

У квітні минулого року Земельний суд Відня відмовив США в екстрадиції українця. Прокуратура оскаржила це рішення, проте на період розгляду скарги Фірташа у Конституційному суді, в якій він вимагав визнати неконституційною угоду про екстрадицію між Австрією та США, розгляд апеляції було призупинено.

У серпні 2016 року Конституційний суд Австрії відмовив у розгляді клопотання Фірташа. Таким чином, суд зміг розглянути апеляційну скаргу прокуратури на рішення суду першої інстанції про відмову в екстрадиції Фірташа до США.