Туск повідомив фермерам, що не буде закривати польський кордон
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск 9 березня провів другу зустріч із представниками польських фермерів-протестувальників. Про це повідомляють на сайті уряду Польщі.
Зокрема, Туск повідомив під час зустрічі, що доручив польському міністерству сільського господарства до 15 березня подати програму допомоги, щоб мінімізувати надлишок зерна у країні.
Цього самого дня мають стати відомі рішення Єврокомісії щодо "зеленої угоди". Туск заявив, що не відкидають скасування контролю за виконанням умов для невеликих ферм площею до 10 га.
Один із лідерів протестів польських фермерів Анджей Собоцінський, який брав участь у зустрічі з Туском, розповів, що прем'єр повідомив їм, що не буде закривати кордон Польщі, його цитує PAP. За словами Собоцінського, на зустрічі не було досягнуто жодної угоди.
"Зелена угода" ЄС – це дорожня карта, яка має на меті зробити Європу першим "кліматично нейтральним" континентом до 2050 року. Одним із заходів для досягнення цієї мети має стати стратегія Farm to Fork ("З ферми – до столу"), яка також передбачає: скорочення використання пестицидів на 50% до 2030 року; скорочення використання добрив; виділення щонайменше 10% сільськогосподарських угідь під несільськогосподарські потреби (наприклад, під лісопосадки чи штучні ставки); виконання умови, за якої до 2030 року 25% усієї сільськогосподарської землі ЄС використовуватимуть для органічного землеробства.
BBC також зазначила, що на сільське господарство припадає приблизно 11% загальних викидів у ЄС, тому зусилля щодо їх скорочення сильно вдарять по фермерах.
Контекст:
У листопаді 2023 року в Польщі почали блокувати рух вантажівок у чотирьох КПП з Україною. До польських перевізників приєдналися місцеві аграрії, висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
В січні 2024 року польські перевізники та фермери досягли угоди з урядом і зупинили протест.
Але вже в лютому польська профспілка фермерів "Солідарність" знову почала блокувати рух. На сайті "Солідарності" анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня, блокуватимуть усі прикордонні переходи між Польщею й Україною.
27 лютого Туск заявив, що Польща може розширити ембарго проти українських продуктів, оскільки, за його словами, продукти з України становлять серйозну демпінгову загрозу для економіки його країни. Наступного дня він розповів, що відбуваються переговори з українською стороною щодо тимчасового закриття кордону для торгівлі.
У Мінінфраструктури України у відповідь заявили, що ніхто з української сторони не веде переговорів про закриття кордонів із Польщею, оскільки таке рішення "не буде вигідним нікому, окрім спільного ворога".
У Мінекономіки України повідомили на початку березня, що Україна готова погодитися на обмеження щодо торгівлі з ЄС, щоб розрядити гостру політичну суперечку із Польщею.