У Казахстані дозволили стріляти по протестувальниках на ураження, США та Україна узгодили позиції перед переговорами з РФ. Головне за день
Протести у Казахстані
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що дозволив силовикам без попередження стріляти на ураження по протестувальниках.
У МВС Казахстану повідомили, що затримали 3811 учасників масових акцій протесту, понад 100 – в Алмати. За даними правоохоронців, убито 26 протестувальників.
Генеральна прокуратура Казахстану розпочала досудове розслідування за фактами організації та участі у масових заворушеннях та "актах тероризму".
Телефонну розмову з першим президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим провів Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі. Із часу початку протестів у Казахстані Назарбаєв не коментував того, що відбувається у країні, а востаннє він з'являвся на публіці 28 грудня 2021 року у Санкт-Петербурзі (Росія). ЗМІ повідомляли, що Назарбаєв та його дочки зі своїми сім'ями покинули країну. Водночас влада Казахстану в офіційних повідомленнях перестала називати столицю країни, перейменовану на честь Назарбаєва, Нур-Султаном (до 2019 року – Астана).
Тема України на позачерговому засіданні глав МЗС країн НАТО
Альянс готовий вислухати пропозиції Росії щодо безпеки у Європі, але цей діалог має відбуватися у консультаціях з Україною, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Водночас він зазначив, що країни Альянсу мають бути готовими до того, що "дипломатія зазнає невдачі".
На думку держсекретаря США Ентоні Блінкена, РФ, яка наростила біля кордону України угруповання із понад 100 тис. військовослужбовців, може влаштувати провокацію, щоб потім аргументувати вторгнення у країну.
Блінкен заявив, що в центрі уваги перемовин із Росією буде її агресія проти України.
Розмова Блінкена і Кулеби
Напередодні перемовин із РФ щодо безпеки США узгодили позиції з Україною, повідомив за підсумками телефонної розмови з Блінкеном глава українського МЗС Дмитро Кулеба.
Держсекретар США наголосив, що "без України не буде розмов про Україну". Блінкен зазначив, що США "працюють пліч-о-пліч з Україною, союзниками по НАТО і партнерами, щоб стримувати подальшу агресію Росії".
Катастрофа літака МАУ поблизу Тегерана
МЗС Ірану оголосило про готовність вести переговори окремо з кожною країною, громадяни якої загинули в авіакатастрофі літака МАУ під Тегераном у січні 2020 року. В Ірані вважають, що "деякі конкретні країни" намагаються використати авіакатастрофу "у своїх політичних цілях".
6 січня міжнародна група повідомила, що Іран відмовився від перемовин із нею. "Міжнародна група зосередиться на подальших діях для вирішення цього питання відповідно до норм міжнародного права", – заявили глави МЗС України, Канади, Швеції та Великобританії.
300 млн випадків COVID-19 у світі
За даними американського університету Джонса Гопкінса, кількість підтверджених випадків COVID-19 у світі перевищила 300 млн. Найбільше випадків зараження зафіксовано у США (майже 58,5 млн), Великобританії (понад 14,1 млн) і Франції (майже 11,3 млн).
У ВООЗ застерегли від того, щоб називати варіант коронавірусу "Омікрон" легким. Цунамі випадків "настільки величезне та швидке, що переповнює системи охорони здоров'я у всьому світі", заявив гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус. Водночас у ВООЗ вважають, що "Омікрон" не буде останнім варіантом коронавірусу.
Хроніки коронавірусу в Україні
В Україні й далі зростає кількість нових випадків COVID-19 протягом доби, 6 січня – 7177. За весь час пандемії у країні захворіло приблизно 3,7 млн людей.
Упродовж доби 6 січня в Україні вакцинували проти коронавірусної інфекції 71 841 особу, 14,8 млн – від початку кампанії з імунізації. У МОЗ зазначили, що вже 47,6% дорослого населення України зробили щонайменше одне щеплення проти COVID-19, 44,9% – ввели дві дози вакцини.