У Нацбанку обурилися спробою Коломойського заблокувати співробітництво регулятора з детективною компанією Kroll
Постанова Солом'янського суду Києва за позовом екс-співвласника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського, яка забороняє співпрацю Нацбанку і Мінфіну із закордонними компаніями, що ведуть розслідування діяльності фінустанови, є протиправною. Про це заявили у прес-службі регулятора.
Національний банк України оскаржує в апеляційній інстанції постанову Солом'янського суду Києва від 15 грудня, якою заблоковано будь-яку співпрацю НБУ і Міністерства фінансів з українськими та міжнародними компаніями, що ведуть розслідування діяльності "ПриватБанку" та юридичний супровід справ, що стосуються націоналізації банку. Про це повідомляє прес-служба регулятора.
Крім того, Нацбанк звернеться до Вищої ради правосуддя з дисциплінарною скаргою на суддю Людмилу Кізюн, що ухвалила рішення за позовом колишнього співвласника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського.
"Національний банк України висловлює своє обурення та наголошує на неприпустимості створення протиправних перешкод для розслідування подій, що призвели до багатомільярдної недостачі капіталу та змусили державу використовувати кошти платників податків для врятування "ПриватБанку", – ідеться в заяві НБУ.
На думку регулятора, колишні акціонери "ПриватБанку" намагаються використовувати судову систему України "в "найкращих" традиціях минулого", щоб уникнути притягнення винних у зловживаннях осіб до відповідальності за доведення до банкрутства найбільшого банку країни, а також добитися заборони на повернення в Україну виведених із банку коштів.
Проведення аудиту, до якого залучено відоме міжнародне агентство Kroll, що спеціалізується на фінансових розслідуваннях, є зобов'язанням України перед Міжнародним валютним фондом, нагадали в Нацбанку.
"Національний банк вважає подібні протиправні рішення такими, що наносять непоправної шкоди міжнародному іміджу України, створюють безпідставні додаткові витрати для державного бюджету і підривають фінансову стабільність", – підсумували в заяві.
Згідно з рішенням уряду від 18 грудня 2016 року, держава на 100% стала власником "ПриватБанку".
5 червня 2017 року Центр із розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP повідомив, що "ПриватБанк" протягом 2015–2016 років видав понад $1 млрд кредитів 28 фірмам, які контролювали особи, пов'язані з колишнім власником банку Ігорем Коломойським.
7 липня в НАБУ заявили, що держава зазнала збитків у розмірі докапіталізації банку на 116,8 млрд грн.
НБУ в липні опублікував звіт фінансового аудиту "ПриватБанку", проведений компанією Ernst&Young, згідно з яким напередодні націоналізації банк був фінансовою пірамідою.
Після цього екс-власники банку, а також пов'язані з ними офшори і фізичні особи подали десятки позовів в українські суди, у яких оскаржують процедуру націоналізації й вимагають компенсацій за пов'язані з нею фінансові втрати.
Наприкінці 2017-го – на початку 2018 року очікують на опублікування звіту детективів агентства Kroll, які розслідували діяльність екс-акціонерів "ПриватБанку" напередодні націоналізації.
На початку грудня Генеральна прокуратура України відкрила кримінальну справу за підозрою у змові представників "ПриватБанку" і Kroll з посадовцями Нацбанку, з метою систематичної розтрати коштів "ПриватБанку".
Журналіст Юрій Бутусов зазначив, що відкриття кримінального провадження та отримання Генпрокуратурою в Печерському суді санкції на обшук у "ПриватБанку", який відбувся 7 грудня, збіглися з поверненням з Амстердама глави ГПУ Юрія Луценка. Той стверджував, що "випадково" зустрів у столиці Нідерландів екс-співвласника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського.
19 грудня Високий суд Лондона видав наказ "про всесвітній арешт активів Коломойського та іншого екс-акціонера "ПриватБанку", Геннадія Боголюбова.
Рішення видали на підставі наданих суду доказів, які доводять, що Коломойський і Боголюбов вивели з "ПриватБанку" приблизно $2 млрд, провівши низку незаконних операцій, заявили у фінустанові.
"ПриватБанк", націоналізований державою у грудні 2016 року, планує повернути кошти, сума яких разом із відсотками становить понад $2,5 млрд.
Коломойський заявив, що суд заарештував його активи "на час розгляду справи".