У Раді не розглядають законопроєктів про мобілізацію з 18 років – нардеп

Зараз мобілізаційний вік в Україні – 25–60 років
Фото: ЕРА (ілюстративне)

У Верховній Раді зараз немає ініціатив, які б пропонували змінити нижню межу мобілізаційного віку, заявив у коментарі "РБК-Україна" 8 грудня народний депутат від "Слуги народу", член парламентського комітету з питань національної безпеки Федір Веніславський.

"Жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку із 25 до 18 чи до 20 років – ні в парламенті загалом, ні у профільному комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки зокрема – не розглядається", – сказав він.

За його словами, у Раду не надходило таких законодавчих ініціатив.

Так само в парламенті не розглядають ідей щодо обов'язкової мобілізації військовозобов'язаних жінок, повідомив нардеп, наголосивши, що, згідно з чинним законодавством, жінок мобілізують лише за їхньою згодою.

"Усі інші заяви, зокрема які стосуються примусової мобілізації 18–24-річних після проходження ними базової військової служби, – це маніпуляції і спекуляції. У тому числі з боку окремих наших колег", – додав Веніславський.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє їхню дію продовжили до 7 лютого 2025 року.

Відповідно до законодавства, в Україні можуть мобілізувати військовозобов'язаних віком 25–60 років, яких визнали придатними за станом здоров'я. Водночас деяких чоловіків віком до 25 років можуть мобілізувати на законних підставах (наприклад, якщо вони пройшли строкову службу в мирний час, закінчили вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру) або за власним бажанням.

27 листопада 2024 року неназваний високопосадовець адміністрації США заявив агентствам Reuters і Аssociated Рress, що у США очікують, що Україна розгляне можливість зниження нижньої межі мобілізаційного віку із 25 до 18 років. Співрозмовник видань посилається на "чисту математику" ситуації на полі бою, яка начебто свідчить про те, що Україні потрібно більше військовослужбовців для боротьби.

У відповідь на ці заклики радник президента України Володимира Зеленського з комунікацій Дмитро Литвин того самого дня повідомив, що Україні зараз немає сенсу знижувати нижню межу мобілізаційного віку до 18 років.

Після цього державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна має ухвалити "важкі рішення" щодо мобілізації, і  назвав "проблемою" брак українських військових на передовій.