Україна почала переговори з Румунією щодо угоди про безпекові гарантії

Українська делегація провела переговори з румунською
Фото: president.gov.ua

Україна розпочала переговори з Румунією щодо укладання двосторонньої угоди про безпеку, інформує сайт Офісу президента України 14 січня.

Сторони зустрілися на полях четвертої зустрічі радників із питань національної безпеки та політичних радників лідерів держав щодо реалізації формули миру у швейцарському Давосі.

До української делегації на двосторонніх переговорах увійшли керівник Офісу президента України Андрій Єрмак, його заступник Ігор Жовква, заступник глави МЗС Микола Точицький. Румунію представляв держсекретар МЗС Юліан Фота.

"Переговори ознаменували підвищення двосторонніх відносин до рівня стратегічного партнерства. Це стало логічним продовженням домовленостей за результатами телефонної розмови президентів України та Румунії від 9 січня 2024 року і кроком на виконання спільної декларації лідерів обох держав від 10 жовтня 2023 року", – ідеться в повідомленні.

Румунія стала дев'ятою країною, яка почала з Україною двосторонні безпекові переговори.

Жовква зазначив, що без Румунії "неможливо уявити повноцінні гарантії безпеки у Європі", зокрема в Чорноморському регіоні.

Контекст:

У червні 2023 року президент України Володимир Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія і Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й "інші витрати" на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 30 країн, повідомив 2 листопада Зеленський. 23 грудня в Офісі президента розповіли, що до декларації про гарантії безпеки для України ще не приєдналися шість країн Євросоюзу – Австрія, Хорватія, Польща, Угорщина, Словаччина і Мальта.

Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

У серпні Україна вже почала двосторонні переговори щодо гарантій безпеки зі США, Великобританією та Канадою, у жовтні – з Японією, Францією і Нідерландами, у листопаді – з Німеччиною й Італією. Було анонсовано також переговори зі Швецією та Норвегією.

8 січня 2024 року Зеленський затвердив склад делегації для переговорів щодо гарантій безпеки України.

Першою країною, з якою Україна уклала двосторонню угоду про співпрацю у сфері безпеки, стала Великобританія. Прем'єр-міністр Ріші Сунак 12 січня приїхав до Києва і підписав із Зеленським документ, який офіс британського уряду назвав "історичним".