США провели два раунди переговорів з Україною щодо гарантій безпеки – амбасадорка Брінк

Україна розпочала двосторонні переговори щодо гарантій безпеки зі США в серпні 2023 року
Фото: president.gov.ua

США прагнуть допомогти Україні захиститися і стримати майбутню агресію РФ. Про це 12 січня на зустрічі із журналістами заявила американська амбасадорка в Києві Бріджит Брінк, відеозапис опублікувало "Радіо Свобода" в Telegram.

"Ми вже розпочали двосторонні консультації з вашим урядом, з Офісом президента, з урядовими установами, і ми обговорюємо з ними те, якими можуть бути зобов'язання щодо безпеки з нашого боку. Зараз було два раунди, і переговори триватимуть, адміністрація [президента США Джо] Байдена прагне цієї домовленості", – підкреслила Брінк.

За її словами, США також узяли на себе "широкі зобов'язання у стратегічному розумінні щодо членства [України] в НАТО", але до того часу має "існувати міст", який допоможе підтримати Україну в гарантуванні безпеки.

"G7 анонсувала підтримку гарантій безпеки, двосторонніх і багатосторонніх, які будуть таким мостом", – зазначила Брінк.

12 січня Великобританія першою з країн підписала двосторонню угоду з Україною про гарантії безпеки.

Контекст:

У червні 2023 року президент України Володимир Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія і Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й "інші витрати" на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 30 країн, повідомив 2 листопада Зеленський. 23 грудня в Офісі президента розповіли, що до декларації про гарантії безпеки для України ще не приєдналися шість країн Євросоюзу – Австрія, Хорватія, Польща, Угорщина, Словаччина й Мальта.

Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

У серпні Україна вже розпочала двосторонні переговори щодо гарантій безпеки зі США, Великобританією та Канадою, у жовтні – з Японією, Францією і Нідерландами, у листопаді – з Німеччиною й Італією. Було анонсовано також переговори зі Швецією та Норвегією.

Гарантії безпеки, які нададуть Україні, – це найкращий спосіб продемонструвати президенту країни-агресора Росії Володимирові Путіну, що він "не переживе України" та її партнерів, вважає державний секретар США Ентоні Блінкен.

8 січня 2024 року Зеленський затвердив склад делегації для переговорів щодо гарантій безпеки України.