"В Україні залишився динозавр пшонкової ери. Збагачується і любить усе, що блищить". Політолог Олещук проаналізував декларацію Порошенка
Експрезидент України, а нині нардеп і голова партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко у своїй електронній декларації про статки вказав, зокрема, предмети розкоші і твори найвідоміших російських художників. Про це написав у своєму Facebook політолог Петро Олещук.
"І мова тут не стільки про те, що більша частина українців за два роки війни стала біднішою і лише одиниці змогли стати багатшими. Як-от Порошенко, який із 12-го місця у списку найбагатших українців лише за минулий рік війни перескочив у топ-3 зі статками майже в $1 млрд. Але тут цікавішою є "номенклатура" присутнього у декларації, яка малює цілком завершений образ типового середньостатистичного міністра з уряду Януковича – Азарова. Годинники за сотню тисяч доларів і більше, мерседеси та діаманти, меблі… Дорогий комод. Не здивуюся, якщо у Букінгемському палаці у Чарльза комод скромніший буде", – заявив Олещук.
Він додав, що його "реально шокував" потяг Петра Олексійовича до "великай русскай культуры".
"У його декларації – твори найбільш відомих російських художників XVIII–XIX та XIX ст. "Васнєцови – Полєнови" та всі інші "грачі прілєтєлі" розкривають образ Петра Олексійовича з іншого боку. Враховуючи його тягу к "русскаму міру", починаєш думати, що саме про це він хотів поговорити з угорським [прем'єр-міністром Віктором] Орбаном. Непогано у лідера "Європейської солідарності" і з готівкою – згідно з декларацією, у Петра Олексійовича "під матрасом" лежить під $60 млн та понад 300 млн грн. Не уявляю, як і де він це зберігає. Мабуть, дуже цікава картина, але ми її точно не побачимо", – написав політолог.
Маєток розміром 1330 м&³2; у Козині під Києвом експерт порівняв із Білим домом у Вашингтоні.
"Тому так, абсолютно завершений образ міністра Януковича (Порошенко працював міністром економічного розвитку і торгівлі за президентства Віктора Януковича, який нині є втікачем. – "ГОРДОН"), людини з "ранішнього часу", коли все це було цінністю, сенс політичної діяльності зводився до накопичення та створення можливостей для подібного накопичення. Навіщо? Заради чого? Цього вам ніхто пояснити не зможе. Але так було прийнято у певних колах певних осіб десятилітньої давнини. Там ще любили власні портрети, ікони із собою (у Петра Олексійовича є і така: ростова), багато золота й усе тому подібне. Але в Україні залишився динозавр пшонкової ери. Збагачується і любить усе, що блищить. І війна тут не перешкода", – підсумував Олещук.
Контекст:
5 вересня 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №9534 про відновлення електронного декларування, яке було необов'язковим під час воєнного стану. Закон передбачав подання декларацій чиновниками за поточний рік, а також за 2021–2022 роки. Водночас реєстр декларацій ще рік мав бути закритим. За проголосувало 329 нардепів.
12 вересня Зеленський ветував закон про е-декларування. Він зазначив, що декларації мають відкрити одразу, не за рік. Того самого дня він подав свої пропозиції до парламенту. 20 вересня депутати ухвалили новий законопроєкт 341 голосом.
10 грудня Національне агентство України з питань запобігання корупції оголосило про відкриття публічного доступу до реєстру декларацій.