Порошенко їхав на кордон, знаючи, що його не випустять – перший віцеспікер Ради
П'ятий президент України, нардеп від фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко, якого 1 грудня не випустили з України, прибув на кордон, знаючи про заборону. Про це перший заступник голови парламенту, народний депутат Олександр Корнієнко, заявив в опублікованому 29 грудня інтерв'ю "Радіо Свобода".
За його словами, напередодні із рішенням про заборону на виїзд ознайомили фракцію ЄС і комітет із питань інтеграції України в Євросоюз, де він працює.
"Петро Олексійович їхав на кордон, знаючи, що його не випустять", – сказав віцеспікер.
Корнієнко повідомив, що перебуває "у процесі" суду, ініційованого Порошенком. Журналістка нагадала йому, що суд зобов'язав Корнієнка і Держприкордонслужбу надати всі докази і документи, які стали підставою для невипуску п'ятого президента України.
"Усе, що вимагатиметься, буде по процесу, ми будемо робити. І все, що не буде забороняти закон. Тому що деякі документи не є моєю власністю. Я не маю розпорядчих функцій щодо них. Тому це питання треба, напевно, вирішувати в інших якихось категоріях", – запевнив Корнієнко.
Він зазначив, що в поданому позові Порошенко вимагає значної фінансової компенсації як із нього, так і з прикордонників. Ідеться про 1 млн грн, які він і особи, які його супроводжували, нібито витратили на квитки.
Корнієнко наголосив, що, скасовуючи рішення спікера Руслана Стефанчука на виїзд Порошенка, діяв у межах законодавства.
Контекст:
Порошенко 1 грудня повідомив, що його не випустили з України у відрядження у США і Польщу, внаслідок чого було зірвано "десятки зустрічей", які він збирався провести на користь України, зокрема, зустріч із новим спікером Палати представників США Майком Джонсоном.
П'ятий президент заявив, що має розпорядження про відрядження, підписане спікером Ради Русланом Стефанчуком. Пізніше у Держприкордонслужбі повідомили, що не пропустили політика через кордон, тому що це відрядження скасували.
Корнієнко уточнив, що скасував відрядження після отримання листа із грифом "Для службового користування", зміст якого він не може розголошувати. У СБУ того самого дня повідомили, що передали владі інформацію про проведення росіянами провокацій та ІПСО, щоб влада враховувала її під час погодження закордонних відряджень українських делегацій. Тоді СБУ стверджувала, що це інформування "не стосувалося якихось конкретних представників політичних сил".
2 грудня в СБУ заявили, що РФ планувала використати ймовірну зустріч Порошенка із прем'єр-мінстром Угорщини Віктором Орбаном в ІПСО проти України.
У "Європейській солідарності" заявляли, що МЗС України було проінформоване щодо мети візиту Порошенка у США. Партія назвала "неправдивим" повідомлення СБУ щодо причин, через які експрезидента не випустили за кордон.
4 грудня глава МЗС Угорщини Петер Сійярто підтвердив, що Порошенко "був зацікавлений у можливості для консультацій" з Орбаном.