В Україну 19 січня прибуде з візитом держсекретар США Блінкен – ЗМІ

У Києві Блінкен проведе зустріч із президентом Зеленським, зазначили ЗМІ
Фото: EPA
19 січня Україну відвідає держсекретар США Ентоні Блінкен. Про це з посиланням на джерела повідомили 18 січня LIGA.net, "Європейська правда" та ZN.UA.

Зазначають, що візит Блінкена до Києва не є плановим. Очікують, що на переговорах Блінкена з українськими чиновниками йтиметься про російську загрозу. Крім того, обговорюватимуть питання енергетики, кібербезпеки, газопроводу "Північний потік – 2".

У столиці України Блінкен також проведе зустріч із президентом Володимиром Зеленським.

Візит Блінкена відбудеться на тлі накопичення військ РФ біля кордону України.

Телеканал CNN повідомив 18 січня, що минулого тижня Україну негласно відвідував директор Центрального розвідуправління США Вільям Бернс. За даними ЗМІ, він зустрівся із Зеленським. Сторони, зокрема, обговорили "поточну ситуацію та зусилля щодо деескалації напруженості".

Також Бернс "проконсультувався з колегами з розвідки у зв'язку з побоюваннями щодо подальшого вторгнення Росії до України", сказав співрозмовник телеканала. Вони, як повідомляє CNN, обговорили "поточні оцінки ризиків для України".

17 січня Україну відвідала двопартійна делегація Сенату США. У Києві сенатори зустрічалися з президентом Зеленським, міністром внутрішніх справ Денисом Монастирським, главою МЗС Дмитром Кулебою.

Під час візиту сенатори США обіцяли надати Україні летальну зброю в разі вторгнення РФ.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10-го, 12-го та 13 січня відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не дістали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація і наслідки. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України в НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ в Україну. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.