Вакцинацію проти COVID-19 досі не розпочало вісім країн Європи, включно з Україною
89% населення Європи зараз мають можливість зробити щеплення проти коронавірусу. Окрім України, ще тільки сім європейських країн не почали загальної вакцинації.
Станом на 21 січня програма вакцинації населення проти коронавірусу стартувала у 38 із 46 держав Європи. Про це йдеться в аналізі Київської школи економіки (KSE).
У всьому світі вакцинацію розпочали у 55 зі 190 країн, лідерами на 100 тисяч населення є Ізраїль, Об'єднані Арабські Емірати, Бахрейн, Великобританія і США.
В Азії вакцинацією охопили населення Китаю, Саудівської Аравії, Бахрейну, Ізраїлю, Кувейту, Оману, ОАЕ, Індії, Сінгапуру.
У Південній Америці – Аргентини, Чилі, Бразилії. В Африці щеплення проти COVID-19 роблять тільки поки що у Гвінеї. Більшість країн світу вибрала вакцини Pfizer/BioNTech.
У Європі 89% населення вже мають можливість вакцинуватися. Швейцарія, Люксембург, Мальта й Туреччина почали вакцинувати своїх громадян минулого тижня. Найбільше вакцинованих на 100 тисяч населення – у Великобританії, Данії, Мальті, Словенії та Італії.
"Тільки вісім країн Європи поки що не почали вакцинуватися: Албанія, Андорра, Боснія і Герцеговина, Косово, Молдова, Чорногорія, Північна Македонія і Україна", – ідеться в аналізі.
Прем'єр-міністр Албанії Еді Рама заявив про початок вакцинації у країні ще 10 січня. Сам він, як писало Associated Press, зробив щеплення 11 січня. Водночас ішлося про використання тільки 975 доз вакцини, подарованих "дружньою країною ЄС, котра побажала залишитися невідомою". За повідомленням місцевого видання Exit, ця новина спричинила у країні політичні дебати – Рама зазнав критики за непрозорість отримання перших доз вакцини. За даними міністерства здоров'я та соціального захисту Албанії, станом на 21 січня у країні щеплено 549 медпрацівників. Уряд Албанії уклав контракт на 500 тис. доз вакцини Pfizer/BioNTech, із яких перші 10 тис. мали доправити у третій тиждень січня, але це постачання, як повідомив Рама 19 січня, затримують.
Більшість країн Європи використовує вакцини Pfizer/BioNTech, зазначає KSE. У Великобританії можна зробити щеплення вакциною AstraZeneca. У Туреччині використовують вакцину виробництва Sinovac, яку закупила Україна. Сербія використовує Pfizer/BioNTech, Sinovac і "Супутник V" – російський препарат, який досі не пройшов третьої фази клінічних випробувань.
"Україні необхідно переглянути стратегію вакцинації з ціллю синхронізувати охоплення з іншими країнами Європи. Для цього підхід до імунізації від COVID-19 потрібно радикально змінити. Центр економіки охорони здоров'я KSE працює над своїми пропозиціями до дорожньої карти імунізації", – заявив Павло Ковтонюк, керівник центру економіки охорони здоров'я KSE.
У дослідженні також зазначають, що серед європейських країн із населенням понад 10 млн Україна має порівняно невисокі показники нових випадків і кількості смертей унаслідок COVID-19. Однак високий коефіцієнт виявлення позитивних випадків (25%) і низька кількість тестів усе ще не дають Україні змоги покинути п'ятірку країн із найкритичнішою ситуацією з COVID-19 у Європі.
МОЗ України 28 грудня уклало контракт про постачання вакцини проти коронавірусу компанії Sinovac Biotech. Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов обіцяв, що перша партія прибуде в Україну в лютому, для українців вакцинація за програмою МОЗ буде безоплатною. 1,9 млн доз вакцини відомство планує закупити в української компанії "Лекхім", якій дали квоту на ввезення в Україну 5 млн доз вакцини від Sinovac Biotech у першому півріччі 2021 року. 2022 року "Лекхім" планує розпочати виробництво вакцини від Sinovac у Харкові. Зареєструвати препарат в Україні "Лекхім" планує до 5 лютого.
Якщо ефективність вакцини виявиться нижчою за 70%, її вартість потрібно повернути Україні, говорив керівник держпідприємства "Медичні закупівлі" Арсен Жумаділов. Всесвітня організація охорони здоров'я вимагає, щоб для затвердження вакцина демонструвала ефективність принаймні у 50% випадків, препарат CoronaVac, маючи загальний показник ефективності 50,38%, долає цей поріг.