Візит папи римського в Україну може відбутися в будь-який день – МЗС
Про це 7 липня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Україна 24", сказав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
"Це не розмова, це офіційне запрошення… Він [папа римський] може приїхати в будь-який день. Ми готові навіть підлаштуватися під його візит, настільки важливим цей візит є для нас, українців. Не лише для офіційного Києва, але, я впевнений, для всього українського народу, – сказав глава МЗС. – Рішення за папою, рішення за Ватиканом. Сподіваємося, що, нарешті, вони його ухвалять і від розмов перейдуть до справ".
Кулеба зазначив, що на території України "у папи римського є мільйони вірян".
"Я переконаний, що це був би сильний момент натхнення і підтримки з боку папи українцям, які несуть на своїх плечах тягар і страждання війни. По-друге, папа зберігає велику роль миротворця у міжнародній політиці, і я думаю, що він би краще зрозумів причини цієї війни, побачив на власні очі страждання і це дозволило б знайти додаткові способи його залучення у припинення цієї війни або вирішення тих чи інших гуманітарних питань, створених цією війною", – наголосив міністр.
Коментуючи слова папи Франциска щодо його можливого візиту спочатку до Москви, а потім до Києва, Кулеба заявив, що об'єктивно головним є візит понтифіка до України.
Папа римський в інтерв'ю Reuters, яке вийшло 4 липня, заявив, що після поїздки до Канади хоче відвідати Росію та Україну.
Він розповів, що держсекретар Ватикану кардинал П'єтро Паролін зв'язувався з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим щодо візиту. У Москві на запит Ватикану заявили, що поки для такої поїздки не час.
Reuters наголошує, що досі жоден папа римський не приїжджав до Москви.
Поїздку Франциска до Канади заплановано на 24–29 липня, повідомляв Vatican news.
Контекст:
Папа римський 13 березня на тлі масового військового вторгнення РФ закликав припинити вбивства невинних людей в Україні, зосередитися на діалозі та відкрити гуманітарні коридори.
20 березня Франциск закликав міжнародну спільноту докладати зусиль для припинення війни РФ проти України. Він також відвідував поранених українських дітей у лікарні у Ватикані й засуджував дії РФ.
Водночас Ватикан критикували в Україні через ідею про жест "примирення" – 15 квітня у Римі уродженки України та Росії Ірина й Альбіна, які вже понад 20 років живуть в Італії, спільно пронесли процесійний хрест під час традиційного хресного ходу у присутності папи. Від ідеї не відмовилися (про це просила Україна), але скоротили до мінімуму текст промови під час етапу, в якому брали участь емігрантки.
Українці не змогли прийняти цей жест, пояснював пізніше президент України Володимир Зеленський.
Після початку повномасштабного вторгнення приїхати до Києва Франциска запрошували Зеленський, мер Києва Віталій Кличко, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та посол України у Ватикані Андрій Юраш. Сам папа ще у квітні не відкидав можливості приїзду в Україну, але не говорив про часові межі.
5 червня Франциск заявив, що хоче поїхати в Україну, але має дочекатися відповідного моменту, щоб не нашкодити.