Замана: Українська армія була готова обороняти Крим, а українська влада – ні G

Володимир Замана: За чотири роки не зроблено нічого, щоб згуртувати суспільство для опору агресору. Розчарування – найстрашніше і найважче, що сталося з нами з 2014-го
Фото: mil.gov.ua

У лютому–березні 2014 року українська влада не думала ні про захист Криму, ні про майбутню війну на Донбасі, а "портфелі ділила з ранку до ночі, хоча півострів уже заполонили російські військові і почалися мітинги", заявив "ГОРДОН" колишній начальник Генштабу й екс-командувач ЗСУ генерал-полковник Володимир Замана.

З початком анексії Криму і перших проросійських мітингів на Донбасі українські військові були готові обороняти території, на відміну від новообраної української влади, заявив в інтерв'ю "ГОРДОН" начальник Генштабу і командувач Збройних сил України у 2012–2014 роках генерал-полковник Володимир Замана.

"Українська армія була готова обороняти Крим, а українська влада – ні. Ніхто в новій владі ні про захист Криму, ні про майбутню війну не думав. Вони ділили портфелі з ранку до ночі, хоча півострів уже заполонили російські військові і почалися мітинги. А коли, як грім серед ясного неба, захопили Верховну Раду Криму – Турчинов і компанія раптово згадали про армію. Найогидніше в цій ситуації, що вони, як і раніше, огульно звинувачують усіх військових у Криму в зраді! Звинувачують, хоча самі побоялися підпис поставити, щоб розв'язати руки військовим!" – заявив Замана.

За словами генерал-полковника, у 2014 році потрібно було терміново вводити воєнний стан хоча б на тих територіях, які почала захоплювати Росія. Чи допоможе зараз Україні введення воєнного стану, Замана не зміг відповісти.

"Зараз, на п'ятий рік війни, чи допоможе введення воєнного стану? Складне питання. Повернуся до головного: ми захищаємо свою територіальну цілісність чи ні? Ми припиняємо торгівлю з агресором, припиняємо підтримувати його економіку чи ні? За чотири роки не зроблено нічого, щоб згуртувати суспільство для опору агресору. Розчарування – найстрашніше і найважче, що сталося з нами з 2014-го", – переконаний Замана.

На його думку, українська влада не зробила висновків із помилок, яких припустилася у 2014-му, і, як і раніше, не готова до відбиття зовнішньої агресії.

"У нас досі радянська модель управління армією. Неефективна модель для боротьби з Росією, де така ж радянська армія, тільки в рази більша. А має бути принципово інший підхід, який дасть змогу не просто захиститися від зовнішньої агресії, але й зробити так, що ніхто і ніколи більше не посміє навіть потикатися в Україну із "зеленими чоловічками". Але влада, як і раніше, не готова до відбиття агресії, боїться мобілізації суспільства через розгортання повноцінної територіальної оборони по всій Україні", – сказав Замана.

"Усі огульні звинувачення Турчинова, "мокрі штани"... Зустрінуся з ним, поговорю по-чоловічому". Повна версія інтерв'ю з Володимиром Заманою

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

У день четвертої річниці анексії Криму – 18 березня 2018 року – Росія має намір провести на захопленому півострові президентські вибори. 1 березня 2018 року Верховна Рада України закликала міжнародну спільноту не визнавати майбутніх російських виборів у Криму.

Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.

За даними Організації Об'єднаних Націй, з початку конфлікту на Донбасі в середині квітня 2014 року та до 15 травня 2017 року щонайменше 10 090 осіб було вбито.

Згідно із заявою президента України Петра Порошенка, бойові втрати на Донбасі із квітня 2014-го до кінця 2017 року становили 2750 осіб.