Затримка допомоги Україні від США дає Путіну змогу зайняти вигідніші позиції – Білий дім

Путін користується тим, що відбувається на Капітолійському пагорбі – Кірбі
Фото: ЕРА

Значне просування армії країни-агресора Росії в Україні – прямий результат недостатньої військової допомоги Києву з боку США. Про це координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі сказав 4 березня на брифінгу, розшифрування якого публікує сайт Білого дому.

За його словами, Росія посилила повітряні атаки на Україну, використовуючи крилаті й балістичні ракети, а також безпілотники. Президент РФ Володимир Путін "викидає в повітря страшенно багато металу", щоб змусити українців відкрити вогонь у відповідь і захистити себе, заявив Кірбі.

"Він намагається виснажити їх, бо знає, що Сполучені Штати зараз не можуть спрямувати Україні значний обсяг підтримки та допомоги. Тож він, безумовно, користується тим, що відбувається на Капітолійському пагорбі. І дисфункція нашої системи на Капітолійському пагорбі безперечно дає йому змогу зайняти вигідніші позиції для своїх військових", – вважає представник адміністрації президента США.

Кірбі зазначив, що після відходу сил оборони України з Авдіївки Донецької області окупанти взяли під контроль кілька населених пунктів на захід від неї.

"Він просувається вперед проти українських оборонних ліній, які їм дедалі важче захищати й утримувати, тому що вони не отримують підтримки від США", – додав він, закликавши Конгрес ухвалити законопроєкт про національну безпеку, до якого входить фінансування військової допомоги Києву.

Контекст:

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Упродовж кількох місяців республіканці та демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців колишній президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп, він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і його не мають прив'язувати до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, що передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу й безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників, яка була на канікулах до 28 лютого.

3 березня CNN повідомив, що Палата представників США може розглянути пакет допомоги Україні наприкінці березня або у квітні. За даними телеканала, спікер Палати представників Майк Джонсон провів приватні зустрічі з республіканцями Палати представників, які хочуть заручитися підтримкою нового двопартійного пакету зовнішньої допомоги, що передбачає обмеження на кордоні з Мексикою. Водночас джерела CNN уточнили, що Джонсон ще не зайняв позиції щодо цього законопроєкту й не брав на себе зобов'язань винести його на голосування.