Зеленський: Через польський кордон проходить лише 5% нашого агроекспорту. Насправді ситуація не в зерні, а в політиці

Зеленський про кордон: Насправді ситуація не в зерні, а, найімовірніше, у політиці
Фото: president.gov.ua

У зверненні до українців за підсумками 19 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що ситуація, яка склалася на польсько-українському кордоні, не є нормальною. Стенограму опублікувала пресслужба глави держави.

"Щодо [...] ситуації, яка щодня демонструє ерозію солідарності. Те, що відбувається на нашому західному кордоні – кордоні з Польщею, – не можна сприймати як щось нормальне чи буденне", – сказав Зеленський.

Президент України вважає, що "потрібна проста й зрозуміла справедливість".

"Через польський кордон проходить лише 5% нашого агроекспорту. Тож насправді ситуація не в зерні, а, найімовірніше, у політиці. І під Куп'янськом, неподалік від кордону з Росією, де не стихає ворожа артилерія, новини з кордону з Польщею мають просто знущальний вигляд. Потрібні спільні рішення, раціональні рішення, щоб вийти із цієї ситуації. Рішення наші з поляками передусім і всіх у Європі, кого турбує доля Європи", – підкреслив він.

Контекст:

Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" і "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії в пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.

У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.

Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України. 10 лютого пункт пропуску розблокували.

11 лютого в соцмережах з'явилося відео з українським зерном, яке протестувальники висипали з однієї з фур на дорогу біля кордону з Україною в Дорогуську. Один із протестувальників, власник логістичної компанії Rafał Mekler Transport Рафал Меклер написав у Facebook, що "полякам доводиться брати справу у свої руки", бо їх нібито "не чує Євросоюз". Правоохоронці Польщі ведуть розслідування.

13 лютого польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею і Україною. У відповідь 15 лютого почалася акція протесту українських перевізників на кордоні з Польщею на під'їзді до пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ".

18 лютого Державна митна служба України повідомила, що польські фермери повністю заблокували проїзд в Україну через пункт пропуску "Дорогуськ – Ягодин" і, всупереч обіцянкам, не пропускають швидкопсувні, небезпечні та гуманітарні вантажі.