Зеленський і Трюдо скоординували позиції напередодні самітів G7 і НАТО – ОПУ

Зеленський у розмові з Трюдо наголосив на важливості збереження міжнародного тиску на РФ
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час телефонної розмови 9 червня "скоординували позиції з ключових питань порядку денного" напередодні самітів країн "Великої сімки" (G7) і НАТО. Про це повідомив пресцентр Офісу президента України (ОПУ).

Зокрема, сторони обговорили ситуацію з безпекою. Зеленський розповів, що РФ лише частково відвела свої війська і важке озброєння з тимчасово окупованих територій і від кордонів України. Він наголосив на важливості збереження міжнародного тиску на Кремль для мирного врегулювання ситуації.

"Росія майже не проводила відведення. Зі 105 тис. російських військових лише 11 тис. пішли назад", – підкреслив Зеленський.

За словами глави держави, "Північний потік – 2" є політичною зброєю Москви, а його добудова "зміцнить Росію як гравця на світовій мапі".

Однією з тем розмови Зеленського і Трюдо була "практична взаємодія" для підтримки зусиль України на шляху до членства в НАТО.

Окрему увагу лідери країн приділили питанню координації між Україною та Канадою у справі катастрофи літака МАУ в січні минулого року і притягненню винних до відповідальності.

Як пише пресцентр ОПУ, Трюдо підтвердив незмінну підтримку Канади суверенітету і територіальної цілісності України і солідарність із Києвом у протидії агресії РФ, яка триває.

Контекст:

Саміт G7 проведуть 11–13 червня на курорті Карбіс-Бей в графстві Корнуолл (Великобританія). Однією з тем саміту буде вихід із кризи, яка почалася через пандемію коронавірусу. Прем'єр-міністр Сполученого Королівства Борис Джонсон очікує, що на зустрічі лідерів Великобританії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, США та Японії досягнуть домовленості про запровадження паспортів вакцинації проти COVID-19.

Саміт НАТО відбудеться 14 червня у Брюсселі. В ОПУ зазначали, що Україна не братиме в ньому участь, але питання надання Києву ПДЧ у НАТО на ньому обговорюватимуть. Як повідомляли в ОПУ, Зеленський у розмові з Байденом 7 червня запропонував перейти від декларацій до покрокового плану вступу України в НАТО.

Очікують, що на саміті Альянсу його лідери зроблять заяву, у якій підтвердять політику "відкритих дверей" для України і Грузії. Але консенсусу про надання Україні ПДЧ поки немає, зазначав 7 червня заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане.

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло майже 13 тис. осіб.