Зеленський: Наш пріоритет – прагматизм. Коли українці та поляки не знаходять спільної мови, від цього радіє лише Москва

Зеленський оголосив про готовність приєднатися до обговорення проблем України й Польщі
Фото: president.gov.ua

Україна прагне прагматичних відносин із країнами Європейського союзу. Про це у зверненні за підсумками 21 лютого повідомив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала його пресслужба.

"Наш пріоритет щодо політики сусідства, щодо відносин із партнерами у Євросоюзі, український принцип – це прагматизм. І щодо безпеки – ми маємо максимально прагматично робити все, щоб і Україна, і кожен із наших партнерів ставали сильнішими, щоб кожному з нас додавалося можливостей захищатися від російського зла", – сказав президент.

Він вважає, що Україна має також прагматично ставитися "до розв'язання соціальних та економічних проблем – без зайвої політизації, без маніпуляцій – маніпуляцій відносинами між державами й народами".

"Що більш ми прагматичні – кожен у Європі, – то більш захищені наші спільні цінності, то міцніша наша незалежність. І, звичайно, такий наш пріоритет зараз безпосередньо стосується відносин із Польщею. Я запропонував сьогодні нашим партнерам у Польщі заради спільних інтересів розв'язати наявні проблеми на кордоні", – підкреслив Зеленський.

За його словами, уряд і всі інституції України "готові до зустрічей і діалогу".

"Я готовий приєднатися до цих зустрічей. Дуже важливо, щоб і Єврокомісія була в діалозі. Нам усім потрібен результат. І тим паче, коли нашим державам і народам у Європі так чи інакше загрожує російська агресія. Коли українці та поляки чи будь-хто інший у нашій Європі не знаходить спільної мови між собою, від цього радіє лише Москва", – заявив Зеленський.

21 лютого він закликав уряд Польщі до зустрічі на кордоні представників влади через ситуацію із протестами проти українського експорту.

Контекст:

Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" і "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії у пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.

У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.

Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України. 10 лютого пункт пропуску розблокували.

У наступні тижні польські аграрії заблокували рух на всіх шести пунктах пропуску: "Шегині – Медика", "Ягодин – Дорогуськ", "Угринів – Долгобичув", "Устилуг – Зосин", "Рава-Руська – Гребенне" і "Краковець – Корчова". 20 лютого блокування пунктів пропуску посилили, на більшості з них протестувальники заблокували рух усього транспорту. Обіцянки пропускати гуманітарні вантажі протестувальники також порушують, повідомила Державна митна служба України.